اسید بوریک و کاربردهای آن

اسید بوریک، یک اسید جامد است که معمولاً به شکل کریستال های جامد سفید رنگ وجود دارد. این اسید به عنوان یک ترکیب تقریباً کم خطر برای تولید انواع محلول های شیمیایی با اسیدیته متفاوت به کار می رود.


این اسید در قدیم به عنوان یک گندزدا قلمداد می شده است که قادر بود باکتری ها و قارچ ها را از بین ببرد. پودر سفید بوریک اسید امروزه هم به عنوان درمان های خانگی در برخی فرهنگ ها استفاده می شود. این جامد معدنی در آب حل می شود و در دمای حدود 236 درجه سانتی گراد ذوب می گردد.

اسید بوریک را از واکنش عنصر بور با اسید سولفوریک به دست می آورند. بوراکس، یکی از ترکیبات مشتق شده از این اسید است که اغلب در تحقیقات علمی از آن استفاده می شود. بوریک اسید در صنایع مختلف نظیر صنایع تولید انواع سموم دفع آفات و حشره کش ها، تولید کاشی و سرامیک، محلول های گندزدا و ضد عفونی کننده، کشاورزی و ... به کار می رود. در ادامه این مطلب، اطلاعات کامل تری از این اسید به دست خواهیم آورد.


کاربرد اسید بوریک در کشاورزی

یکی از موارد مصرف اسید بوریک، استفاده از آن برای تولید حشره کش ها است. این اسید برای اولین بار در سال 1948 در ایالات متحده برای تولید نوعی حشره کش برای دفع سوسک ها، موریانه ها، مورچه های قرمز، کک و ... به کار رفت. این سم برای از بین بردن سوسک ها و مورچه های خانگی بسیار مؤثر واقع شد. مکانیسم عمل حشره کش بر پایه اسید بوریک، از بین بردن متابولیسم معدن جانوران بود. جانوران موذی پس از خوردن این سم به سرعت از بین نمی روند بلکه مدتی طول می کشد تا سم بر روی معده آن ها اثر کند.

اسید بوریک به عنوان یک ماده مغذی برای جبران کمبود بور در گیاهان به خاک یا محلول غذایی آن ها افزوده می شود. میزان مصرف این اسید جامد به گیاهانی نظیر گندم و جو بستگی به شرایط زمین کشت و گونه گیاه دارد.


اسید بوریک و تنظیم PH محلول ها

اسید بوریک یک اسید مناسب برای تنظیم میزان PH محلول ها است. این اسید به همراه نمک بوراکس می تواند یک بافر را تشکیل دهد. اسید بوریک – بور در غلظت 50- 100 ppm، با هم در تعادل هستند. این محلول برای تنظیم بافر آب استخرها استفاده می شود. ثابت اسیدی این اسید ضعیف در آب 25 درجه سانتی گراد برابر با 24/9 است؛ با این حال، ثابت اسیدی در حالتی که اسید بوریک که در آب استخر، اقیانوس یا رودخانه حل شود، مقدار کمتری خواهد بود؛ دلیل این کاهش، وجود یون ها و ناخالصی ها است.

اهمیت افزودن اسید بوریک به آب استخرها و ایجاد یک محیط بافر این است که برای ضد عفونی کردن آب استخر معمولاً ترکیبات کلردار به کار می روند که موجب می شود آب استخر، اندکی اسیدی شود؛ محیط اسیدی می تواند خوردگی و فرسایش دیواره ها و کف استخر را در پی داشته باشد. استفاده از بوریک اسید، PH آب را تا حدود 5/7 الی 2/8 افزایش می دهد و از تخریب و آلودگی استخر جلوگیری می کند.


کاربرد اسید بوریک در نیروگاه های اتمی

اسید بوریک در برخی از پروژه های انرژی هسته ای در نیروگاه های اتمی به عنوان یک سم نوترون استفاده می شود. بور در بوریک اسید احتمال شکست حرارتی را از طریق جذب نوترون های حرارتی کاهش می دهد. واکنش های زنجیره ای شکست هسته از طریق نوترون های آزاد انجام می شود. ایزوتوپ 10 بور به میزان 20% و ایزوتوپ 11 بور با میزان 80% برای این هدف به کار می روند. انجام این واکنش ها به شرایط دمایی و فشاری رآکتورها بستگی دارد که بیان آن ها از حوصله این بحث خارج است.


خرید و فروش اسید بوریک

خرید و فروش اسید بوریک مطابق با نیاز مشتریان و در بسته بندی های 25، 50، کیسه های 500 کیلوگرمی و 1 تنی انجام می شود. خرید این اسید از شرکت های بازرگانی که به طور مستقیم در این حوزه فعالیت دارند، مقرون به صرفه است. بسته های حاوی ترکیب شیمیایی اسید بوریک را باید در محل خشک و خنک نگهداری کرد. به دلیل اینکه بوریک اسید در حرارت های بالا، آب خود را از دست می دهد، توصیه می شود مخازن و کیسه های این اسید به دور از هر منبع تولید حرارت یا گرمای زیاد انبار شوند.

مقالات مرتبط

ثبت نظر