سدیم سیلیکات، خواص و کاربردهای آن

سدیم سیلیکات، یک پودر جامد سفید رنگ است که در آب حل می شود و یک محیط شیمیایی با خاصیت قلیایی را تولید می کند. سیلیکات ها از معروف ترین ترکیبات معدنی برای ساخت محصولات شیشه، کاشی و سرامیک هستند.


ترکیبات معدنی بسیاری همچون اسید سالیسیلیک، سیلیکاژل ، سدیم اورتو سیلیکات و سدیم پیرو سیلیکات در گروه ترکیب سدیم سیلیکات قرار می گیرند زیرا اساس ساختار مولکولی آن ها بسیار به هم شباهت دارد. سیلیکا می تواند موجب سختی بالا در شیشه شود.

برای کاربرد ترکیب سدیم سیلیکات در صنایع باید مقدار آن دقیقاً مشخص باشد. هر چه میزان این ترکیب معدنی به عنوان ماده اولیه صنعتی برای تولید یک محصول خاص، بیشتر باشد، محصولات از سختی و مقاومت بالاتری برخوردار هستند؛ به طور مثال اگر درصد سیلیکات، حدود 1 تا 2% باشد، این ماده برای تولید محصولات بهداشتی و شوینده ها مناسب است؛ اگر درصد سدیم سیلیکات در حدود 5/2 تا 3% باشد، از آن برای تولید انواع کاشی، سرامیک و همچنین در صنایع ریخته گری استفاده می شود و اگر درصد این ترکیب در حدود 5/3 % باشد، از آن به عنوان ماده اولیه برای تولید انواع چسب و همچنین صنایع فولاد استفاده می شود.کاربرد سدیم سیلیکات در صنایع محصولات بهداشتی و شوینده ها

در حال حاضر از ترکیب معدنی سدیم سیلیکات برای ایجاد یک محیط بافر و خنثی در تولید مواد شوینده استفاده می شود. این ماده می تواند از خوردگی در مخازن صنعت جلوگیری کند زیرا محیط اسیدی را از بین می برد. سیلیکات ها جزو اجزای سازنده انواع صابون به شمار می روند. از این ماده برای تولید انواع مایع ظرفشویی و لباسشویی نیز استفاده می شود. ترکیب شیمیایی سدیم سیلیکات می تواند چربی ها و آلودگی های محیط را حذف کرده و با ایجاد یک محیط خنثی، از خوردگی سینک ظرفشویی یا دیگ لباسشویی جلوگیری کند.

ترکیب سدیم سیلیکات به عنوان کاهش دهنده سختی آب از طریق کاهش یون های کلسیم و منیزیم به کار می رود. از این ماده برای تولید محصولات شوینده بر پایه فسفات نیز استفاده می شود. تقریباً تمام ترکیبات شوینده الیاف و پارچه، به نوعی از سدیم سیلیکات به عنوان یک ماده اولیه معدنی بهره گرفته اند. علاوه بر این ترکیب معدنی، سایر مواد مانند زئولیت ها یا سورفکتانت های آنیونی و خنثی نیز در صنایع شوینده به کار می روند.کاربرد سدیم سیلیکات در صنایع تولید کاشی و سرامیک

نقش اصلی و بسیار مهم ترکیب سدیم سیلیکات در صنایع تولید کاشی و سرامیک، روان کنندگی مخلوط اولیه و بازدارنده ترک خوردگی محصولات است. این ماده به دوغاب اولیه تهیه کاشی و سرامیک افزوده می شود تا مواد به شکل چسب درآیند. این ترکیب می تواند رطوبت اضافی محیط واکنش را حذف کرده بنابراین برای خشک کردن نهایی آن ها نیازی به صرف انرژی فراوان نیست.

استفاده از سدیم سیلیکات به عنوان یک عامل اتصال دهنده و یکنواخت کننده بافت اولیه کاشی و سرامیک، تولید پسماند و نیاز به افزودن ترکیبات اضافی سخت کننده دیگر را تا حد زیادی کاهش می دهد. این ترکیب می تواند بسیاری از خصوصیات مورد نیاز برای تولید این محصولات را در اختیار صنایع تولیدی قرار دهد به طوری که راندمان کار را تا حد چشمگیری افزایش می دهد.

سدیم سیلیکات، غیر ساینده است و پس از اتمام عملیات پخت کاشی و سرامیک، اثراتی از خود باقی نمی گذارد. این ترکیب به راحتی به شکل دوغاب تبدیل می شود و در مخلوط اولیه به کار می رود. خرید و استفاده این ترکیب در تولید انواع کاشی و سرامیک به شدت مقرون به صرفه است. بهترین مقدار برای این ماده به عنوان افزودنی به مخلوط اولیه، حدود 5% وزنی است.سایر کاربردهای سدیم سیلیکات در صنایع

سدیم سیلیکات در صنایع ریخته گری و ذوب فلزات به عنوان یک پوشش بسیار مناسب برای قالب های ریخته گری استفاده می شود. این ماده از سوختن قالب مخصوص ذوب فلزات جلوگیری می کند. ترکیب فوق، یکی از قدیمی ترین مواد معدنی این صنایع هستند.

سدیم سیلیکات در مرحله تهیه خمیر در صنایع کاغذسازی و تولید مقوا به عنوان یک عامل افزایش خاصیت چسبندگی بافت خمیر به کار می رود. این ماده در تهیه جوهر رنگی نیز کاربرد دارد. این ماده می تواند محیط واکنش را قلیایی کند؛ میزان قلیائیت محیط با استفاده از این ماده بسیار کمتر از قلیائیت توسط ترکیب سود است.

مقالات مرتبط

ثبت نظر