سواحل مکران دروازه طلایی کشور برای توسعه صادرات


آکام ترید


سواحل خلیج‌فارس و دریای عمان با توجه به ویژگی های منحصربه‌ فرد خود مکانی مناسب برای توسعه صنعت پتروشیمی است و با توجه به وجود منابع گسترده گاز، قابلیت‌های خوبی برای توسعه در تمامی بخش ها را دارند.

سواحل مکران به عنوان میزبان صنایع مختلف از جمله مجتمع های پتروشیمی و فولادی می تواند به عنوان قطب جدید اقتصادی ایران در آینده مسیر توسعه در جنوب و شرق کشور را هموار کند و همچنین می تواند دروازه ای جدید و راهبردی برای صادرات انواع محصولات باشد.

یکی از مهم‌ ترین قابلیت‌های این منطقه، مجاورت آن با آب‌های آزاد بین‌المللی در سرتاسر مرز جنوبی، همسایگی مستقیم با کشورهای پاکستان و افغانستان، و به طور غیرمستقیم با کشورهای آسیای مرکزی (از طریق ترکمنستان) است که یک راه غیرقابل چشم پوشی برای این کشورهای محصور درخشکی (به جز پاکستان) به دریاهای آزاد محسوب می‌شود.

در این میان نکته‌ای که همزمان با توسعه صنعت پتروشیمی در این منطقه استراتژیک باید مورد توجه ویژه قرار بگیرد، درنظر گرفتن شرایط زیست ‌محیطی است و رعایت محیط‌ زیست باید خط قرمز ایجاد مجتمع‌های پتروشیمی در سواحل منحصربه ‌فرد دریای عمان باشد همچنین توجه به زیر ساخت‌های منطقه و رعایت قوانین زیست محیطی می‌تواند توسعه پاک در این منطقه بکر را به همراه آورد و می توان با عزمی ملی از محیط زیست این منطقه بکر صیانت کرد .

افزایش صادرات آن هم صادرات غیرنفتی نشانگر اقتصاد سالم و پویاست که به منزله توانمندی و ظرفیت بالفعل کشور برای ایجاد درآمد پایدار است و هر چه صادرات غیرنفتی کشور افزایش پیدا کند فرصت حضور در بازارهای جهانی هم گسترده تر خواهد شد که نتیجه اساسی این امر هم شکوفایی اقتصاد کشور و استفاده از درآمدهای آن است و بدون تردید ساخت مجتمع های پتروشیمی درسواحل مکران می تواند رشدی مطلوب و قبل توجه را در توسعه اقتصادی و صنعتی ایران رقم بزند.

در پایان باید یک بار دیگر بر این نکته تاکید کرد که ایران با توجه به دارا بودن ذخایر گسترده نفت و گاز، آینده‌ای روشن و چشم‌اندازی موفق خواهد داشت و می‌توان با تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای در صنعت نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی اقتصاد ایران را متحول کرد.امروز صنعت پتروشیمی ایران در حال رقم زدن جهشی تازه است و سرمایه‌گذاران می‌توانند با تامین مالی طرح ها در روند رشد و توسعه این صنعت مشارکت فعالی داشته باشند.