متا بی سولفیت سدیم

متا بی سولفیت سدیم، یک ترکیب شیمیایی جامد به شکل پودر سفید رنگ است که در دو گرید صنعتی و خوراکی در بازار به فروش می رسد. این ماده در آب حل می شود و در صنایع مختلف کاربرد دارد. این نمک معدنی به عنوان یک ضد عفونی کننده و نگهدارنده در تولید محصولات مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در دمای بالاتر از 120 درجه سانتی گراد تجزیه می شود. این جامد معدنی می تواند رطوبت محیط را جذب کند، بنابراین به دلیل اینکه رطوبت هوا منجر به کلوخه شدن پودر متا بی سولفیت سدیم می گردد، توصیه می شود آن را در بسته بندی های محکم و در محیط خشک و خنک نگهداری شود.کاربردهای متا بی سولفیت سدیم در صنایع

متا بی سولفیت سدیم در صنایع مختلف برای اهداف گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد. میزان مورد نیاز برای تهیه محلول این نمک معدنی با توجه به استانداردهای هر صنعت، متفاوت است. از این ماده به عنوان ترکیب نگهدارنده مواد غذایی در مواد غذایی تولید شده در کارخانه ها نظیر ماهی و میگو، آبمیوه و سرکه استفاده می شود. همچنین این ترکیب معدنی قادر است به عنوان یک عامل کاهنده عمل کند؛ این ماده برای جداسازی و تصفیه ترکیبات آلی مانند آلدهید ها و کتون ها نیز به کار می رود. برخی از واکنش های شیمیایی آلی در حضور متا بی سولفیت سدیم انجام می شوند.

متا بی سولفیت سدیم برای خالص سازی برخی ترکیبات اولیه تهیه انواع رنگ های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی دیگر از کاربردهای ترکیب شیمیایی فوق، استفاده برای حذف مقدار اضافی ترکیب کلر در آب های آشامیدنی می باشد. این کاربرد به ویژه در صنایع تصفیه آب و فاضلاب اهمیت زیادی دارد. متا بی سولفیت سدیم در سیستم های تصفیه اسمز معکوس در تصفیه خانه های پالایشگاه ها، به منظور تمیز کردن غشاهای اسمز آب آشامیدنی به کار می رود. اسمز معکوس، روشی است که بر اساس خاصیت فیزیکی برای شیرین سازی آب به کار می رود.

یکی دیگر از کاربردهای ترکیب معدنی متا بی سولفیت سدیم، استفاده به عنوان حذف کننده اکسیژن از دیگ بخار آب در صنایع بزرگ و پالایشگاهی می باشد. این ترکیب می تواند میزان اسیدیته محیط فاضلاب را در فرآیند تصفیه، تنظیم کند و به سمت خنثی سازی سوق دهد. از متا بی سولفیت سدیم برای سفید کردن خمیر چوب در صنایع کاغذسازی استفاده می شود. این ماده قادر است به عنوان حلال و از بین برنده ناخالصی ها در صنایع دباغی و رنگرزی عمل کند.

ترکیب متا بی سولفیت سدیم در صنایع تولید بتن، نقش روان کنندگی را ایفا می کند. متا بی سولفیت سدیم در صنایع داروسازی نیز کاربرد دارد. این ماده در داروهای بی حسی وجود دارد. از ترکیب فوق به عنوان یک عامل سفید کننده در کرم های دست و صورت استفاده می شود.اطلاعات ایمنی متا بی سولفیت سدیم

ترکیب متا بی سولفیت سدیم، یک نمک معدنی تقریباً خنثی است که در بسته بندی های 25 کیلوگرمی در بازار به فروش می رسد. این ماده در دو گرید خوراکی و صنعتی موجود است و مطابق با نیاز مشتریان، بسته بندی می گردد. علی رغم اینکه متا بی سولفیت سدیم خطرات جدی برای انسان و محیط زیست ایجاد نمی کند اما توصیه می شود کارگرانی که با این ماده در تماس هستند، نکات ایمنی کار با مواد شیمیایی را به طور کامل رعایت نمایند.

یکی از مواردی که در کار با ترکیب متا بی سولفیت سدیم باید به آن توجه داشت این است که این ماده در اثر حرارت، تجزیه می شود و گازهای سمی نظیر اکسیدهای گوگرددار را تولید می کند؛ استنشاق این گازها به شدت برای سیستم تنفسی و همچنین محیط زیست خطرناک است؛ بنابراین بسته های حاوی این نمک معدنی را باید در جای خشک و خنک و به دور از منبع تولید حرارت و گرما نگهداری کرد. دمای انبار بهتر است در حدود 25 درجه سانتی گراد تنظیم شود.

افرادی که با متا بی سولفیت سدیم سروکار دارند باید هنگام کار از دستکش، عینک، ماسک و لباس مخصوص انبار مواد شیمیایی استفاده کنند. اگر این ماده با پوست دست تماس پیدا کرد باید فوراً محل را با آب فراوان شستشو داد. اگر پسماند معدنی و آلی این ماده به صورت ترکیب با سایر مواد صنعتی، وارد محیط زیست شود می تواند برای موجودات زنده آلودگی ایجاد کند.

ثبت نظر