اکسید آهن، یک ترکیب معدنی است که در طبیعت به طور معمولی به شکل نمک در ساختار سنگ آهن یافت می شود. این ماده معدنی به شکل اکسید فلزی در حالت های عدد اکسایش مختلف وجود دارد و همین عامل موجب شده است، این ماده به رنگ های متفاوت در صنایع به کار روند.

آب اکسیژنه یا هیدروژن پِراکسید، یک مایع بی رنگ با خاصیت اکسید کنندگی بسیار قوی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در دو گرید تجاری صنعتی و خوراکی در کارخانه ها تولید می شود و معمولاً درصد خلوص متفاوت دارند. گرید خوراکی هیدروژن پراکسید در صنایع مواد غذایی و داروسازی و گرید صنعتی آن در صنایع شیمیایی برای تولید محصولات شیمیایی به کار می روند.

سیلیکاژل، دی اکسید سیلیسیم، گرانول های شفافی است که شاید بارها آنها را در لوازم کیف و کفش و تجهیزات الکترونیکی مشاهده کرده اید. این دانه های شفاف، ترکیب سیلیس هستند که دارای ظرفیت بسیار بالا برای جذب رطوبت می باشند. این ماده می تواند، مقدار رطوبت، چیزی حدود نیمی از وزن خود را جذب کند. استفاده از این ترکیب مفید در صنایع حساس نظیر تجهیزات دیجیتال و مخابراتی، مورد استقبال قرار گرفته است چرا که می تواند رطوبت محیط را که موجب آسیب رساندن به تجهیزات حساس دستگاه ها می شود، جذب نماید.

آهک هیدراته یکی از ترکیبات شیمیایی پر مصرف در صنایع ساختمانی، نفت و گاز است. این ماده معمولاً به شکل جامد پودری سفید رنگ موجود است.

پرکلرین یک ترکیب شیمیایی کلردار است که به منظور گندزدایی از سرویس های بهداشتی، سبزی ها و همچنین استفاده در عملیات تصفیه فاضلاب و پساب استفاده می شود. این ترکیب معمولاً به شکل پودر جامد سفید رنگ در بازار موجود است. برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و شستشوی سبزیجات از محلول پودر پرکلرین با غلظت بسیار کم استفاده می شود. علی رغم اینکه این ماده بسیار مفید است اما خطرات زیادی هم در به دنبال دارد چرا که در ساختار مولکولی آن، گروه فعال هیپو کلریت وجود دارد که آماده شرکت در واکنش های شیمیایی است.

سود پرک، یک ماده شیمیایی پر مصرف در صنایع مختلف است که معمولاً به شکل پرک های سفید یا شیری رنگ وجود دارد. این ماده در بازار با نام کاستیک سودا نیز شناخته می شود و از نظر ماهیت شیمیایی، یک قلیای بسیار قوی است. کاستیک سودا در دمای حدود 318 درجه سانتی گراد ذوب می شود.

کربنات سدیم، یک نمک معدنی است که از اسید کربنیک مشتق شده و معمولاً به شکل جامد سفید رنگ و به فرم هیدراته وجود دارد. تعداد مولکول های هیدراته که در این ترکیب هستند از 1 تا 10 مولکول آب متغیر است. سدیم کربنات یکی از نمک های بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است به طوری که در برخی واکنش ها به عنوان ترکیب اصلی مصرف می شود.

آب ژاول یا در اصطلاح صنایع شیمیایی، هیپوکلریت سدیم، یک ترکیب شیمیایی بسیار قوی با خاصیت قلیایی است که برای گندزدایی و ضد عفونی کردن در صنایع مختلف به کار می رود. در حال حاضر تولید این ماده در پتروشیمی های سراسر جهان انجام می شود. این ماده به طور کلی دارای رنگ زرد با بویی بسیار تند و سوزش آور است. اتم کلر در ساختار مولکولی این مایع، خواص ویژه ای را در آن ایجاد می کند.

تری پلی فسفات سدیم یک ترکیب معدنی حاوی گروه های فسفات است که معمولاً به شکل جامد سفید رنگ یافت می شود و با نام اختصاری STPP در مراجع شیمی شناخته شده است. این ترکیب به صورت زنجیره های خطی پلی فسفریک اسید می باشد؛ این نوع آرایش زنجیره ای موجب شده است ترکیب فوق به عنوان یک پلیمر معدنی شناخته شود.

گوگرد ، یک عنصر نافلزی متعلق به گروه ششم جدول تناوبی است؛ این ماده به طور طبیعی به شکل جامد نرم زرد رنگ یافت می شود. این عنصر نمی تواند گرما را انتقال دهد؛ جامد زرد رنگ گوگرد در دمای حدود 108 درجه سانتی گراد ذوب می شود.

سولفور سدیم یک ترکیب شیمیایی جامد به رنگ زرد تا قرمز است و به طور طبیعی در حالت های هیدراته وجود دارد؛ رایج ترین شکل مولکولی این جامد معدنی به صورت سولفید سدیم 9 آبه می باشد. این ماده در آب حل می شود و محلول قلیایی با PH حدود 12 را تولید می کند. اگر پودر یا پرک های این ترکیب در مجاورت رطوبت هوا قرار گیرد می تواند آن را جذب کرده و مجدداً در اثر حرارت، آب خود را از دست بدهد. این جامد معدنی، بویی بسیار تند و زننده دارد.

سولفات روی یکی از ترکیبات شیمیایی است که در صنایع مختلف برای تولید انواع محصولات به کار می رود. این پودر معدنی به رنگ سفید وجود دارد و به صورت پودر کریستالی و دانه بندی شده به فروش می رسد. در خلوص این ترکیب معدنی در کارخانجات مختلف، متفاوت است که بسته به نوع کاربری آن در مقادیر 18% تا 34% تولید می شود. سولفات روی در دو گرید صنعتی و خوراکی وجود دارد. از گرید صنعتی سولفات روی برای تولید ترکیبات شیمیایی و نمک های معدنی و همچنین تولید انواع کود سولفاته استفاده می شود.

پلی آلومینیوم کلراید یا به طور اختصار، PAC، یک ترکیب معدنی است که به شکل پودر جامد زرد رنگ یافت می شود و یکی از ترکیب های بسیار مهم در صنایع تصفیه آب و فاضلاب است. همان طور که می دانید استفاده از روش ها و موادی که بتوانند راندمان تصفیه آب و فاضلاب را بهبود دهد، اخیراً مورد توجه محققان قرار دارند، چرا که رعایت بهداشت در این حوزه اهمیت فراوانی دارد.

کلرید پتاسیم، یک نمک شیمیایی معدنی است که معمولاً به شکل کریستال های سفید رنگ وجود دارد. این نمک در آب حل می شود و در بسیاری از صنایع همچون تولید کودهای کشاورزی از نوع کود پتاس به کار می رود. ساده ترین ساختار مولکولی یک نمک معدنی را می توانید در مولکول پتاسیم کلرید مشاهده کنید. این ترکیب شیمیایی در دو گرید صنعتی و آزمایشگاهی در بازار به فروش می رسد. در حال حاضر شرکت های در جهان در حوزه تولید و فروش این ماده فعالیت می کنند.

اسید فرمیک، ساده ترین اسید آلی از خانواده کربوکسیلیک اسید است. این اسید مایع، بی رنگ بوده و بوی تقریباً تندی دارد. این اسید در آب حل می شود اما در در ترکیبات هیدروکربنی، حلالیت بسیار کمتری دارد. از این اسید برای سنتز بسیاری از ترکیبات آلی استفاده می شود. واکنش های افزایشی – استخلافی گروه آلکان ها و تولید استرها حاوی گروه عاملی فرمات، دسته دیگری از کاربردهای اسید فرمیک هستند.

تترا پتاسیم پیرو فسفات (Tetrasodium pyrophosphate) ترکیب شیمیایی است که با نام اختصاری TSPP در صنایع شیمیایی شناخته می شود و نوعی ترکیب جامد کریستالی به رنگ سفید می باشد. این ماده با نام های متداول دیگری همچون سدیم پیرو فسفات و تترا سدیم فسفات نیز معروف است. این نمک معدنی بسیار مفید از دو گروه عامل پیرو فسفات و یون های سدیم تشکیل شده است. جرم مولی این ترکیب برابر با 90/265 گرم بر مول و دانسیته آن برابر با 534/2 گرم بر سانتی متر مکعب است.

سولفیت سدیم (Sodium sulfite )، نمک معدنی جامد به شکل پودر سفید رنگ است که کاربرد فراوانی در صنایع کاغذسازی دارد. سولفیت دی سدیم، نام دیگر این ترکیب معدنی است.

اسید سولفونیک، یک اسید آلی است که به صورت مایع قهوه ای رنگ وجود دارد و در بسیاری از صنایع به کار می رود. این اسید به عنوان ماده اولیه یا مواد همراه در بسیاری از واکنش های آلی مصرف می شود. جرم مولی این اسید آلی برابر با 17/158 گرم بر مول و دانسیته آن برابر با 32/1 گرم بر سانتی متر مکعب است. این ماده در دمای حدود 190 درجه سانتی گراد می جوشد.

سدیم سیلیکات، یک پودر جامد سفید رنگ است که در آب حل می شود و یک محیط شیمیایی با خاصیت قلیایی را تولید می کند. سیلیکات ها از معروف ترین ترکیبات معدنی برای ساخت محصولات شیشه، کاشی و سرامیک هستند.