پرکلرین؛ گندزدای کلردار برای مصارف صنعتی

پرکلرین یک ترکیب شیمیایی کلردار است که به منظور گندزدایی از سرویس های بهداشتی، سبزی ها و همچنین استفاده در عملیات تصفیه فاضلاب و پساب استفاده می شود. این ترکیب معمولاً به شکل پودر جامد سفید رنگ در بازار موجود است. برای ضد عفونی کردن آب آشامیدنی و شستشوی سبزیجات از محلول پودر پرکلرین با غلظت بسیار کم استفاده می شود. علی رغم اینکه این ماده بسیار مفید است اما خطرات زیادی هم در به دنبال دارد چرا که در ساختار مولکولی آن، گروه فعال هیپو کلریت وجود دارد که آماده شرکت در واکنش های شیمیایی است.


نکات ایمنی برای نگهداری و حمل مخازن حاوی پرکلرین چیست؟

ترکیب شیمیایی پرکلرین یک ماده کلردار بسیار قوی است که حاوی اتم های کلر در گروه هیپوکلریت می باشد. پودر پرکلرین یا ترکیب شیمیایی هیپو کلریت کلسیم، اکسنده بسیار قوی است بنابراین باید در هنگام کار کردن و حمل آن، دقت زیادی نمود. بسته های این ماده شیمیایی باید حتماً در مکان های خشک و خنک و به دور از هر گونه منبع آتش، حرارت یا جرقه نگهداری شوند. این ماده، بهترین گندزدا محسوب می شود بنابراین تقاضا برای مصرف آن، بخصوص در صنایع آب و تصفیه فاضلاب و پساب، بیشتر از سایر ترکیبات است.

ایمنی حمل مخازن پرکلرین در صورتی اهمیت پیدا می کند که حجم بالایی از این ماده باید در بشکه های بزرگ به شرکت ها و کارخانجات ارسال شود. به همین دلیل لازم است قبل از بارگیری بشکه ها در وسیله نقلیه، نکات ایمنی را رعایت کرد. کارگران انبار و راننده وسیله نقلیه، هر دو باید به خوبی از این نکات اطلاع داشته باشند تا در صورت بروز هر مشکل، بتوانند امنیت را فراهم کنند.

ترکیب پرکلرین نباید هرگز با سایر ترکیبات شیمیایی نظیر هیدروکربن ها، مواد آروماتیک، گریس و چربی صنعتی، حلال های شیمیایی، مواد اسیدی و خورنده، ترکیبات قابل انفجار، استون و تینر در تماس باشد. همواره باید به خاطر داشته باشید این ترکیب می تواند در دماهای بالاتر از حدود 50 درجه سانتی گراد، تجزیه شود؛ این عامل موجب آزاد شدن گازهایی بسیار سمی خواهد شد که ترکیدن مخزن را در پی دارد!

استنشاق، تماس پوستی یا تماس سایر اعضای فرد با ترکیب شیمیایی پرکلرین موجب می شود برای او سوختگی، جراحت شدید و حتی مرگ را در پی داشته باشد. سیستم تنفسی فرد، اولین نقطه بدن است که از این ماده خطرناک، آسیب می بیند. در صورتی که هر اتفاقی برای مخازن پرکلرین رخ دهد، آتش سوزی اتفاق بیوفتد و یا مواد تجزیه شوند و مخزن بترکد، اقدامات امنیتی باید به طور کامل در محل حادثه اجرا شود. فراموش نکنید پرکلرین را نباید در فاضلاب ریخت چرا که موجب ورود ناخواسته ترکیب به آب های زیرزمینی و آلوده شدن آن ها می گردد.


کلرزنی در تصفیه آب با ترکیب پرکلرین با استفاده از دستگاه مخصوص، چه مزایا و چه معایبی دارد؟

روش های دستی کار با مواد شیمیایی تصفیه آب و پساب تقریباً منسوخ شده است و دستگاه ها جایگزین آن شده اند. برای کلرزنی آب در تصفیه خانه ها از دستگاه های مخصوص برای افزودن پرکلرین استفاده می شود. این دستگاه ها معمولاً ظرفیت های مختلفی دارند و به صورت لیتر محلول در هر دقیقه کار می کنند. مهم ترین مزیتی که این تجهیزات دارند، افزایش سرعت کلرزنی آب با پرکلرین است. این عملیات می تواند به صورت زمان بندی شده و دقیق انجام شود.

کلرزنی آب با پرکلرین با استفاده از دستگاه، دارای عیب هایی است که محققان در پی بر طرف کردن آن ها هستند. تأمین ترکیب پرکلرین و دستگاه برای نصب در تصفیه خانه ها، اصلی ترین مشکلات این روش هستند. تربیت و آموزش افراد متخصص برای کار با مواد شیمیایی و دستگاه، مشکل دیگری است که در این راه وجود دارد.

خوردگی و رسوب گرفتگی لوله ها و اتصالات، مسأله اصلی است که دستگاه های کلرزنی با پرکلرین با آن مواجه هستند. از طرفی دیگر، یکسان نبودن غلظت محلول هیپوکلریت کلسیم و عدم تنظیم خودکار غلظت، عامل دیگری است که می تواند گندزدایی از آب را تحت تأثیر قرار دهد. تأمین برق مورد نیاز دستگاه در اکثر تصفیه خانه ها با محدودیت روبه رو است. رفع این مشکل می تواند استفاده از این تجهیزات را در مناطق مختلف گسترش دهد.

رفع مشکلات فوق با بررسی ترکیب پرکلرین و میزان عرضه و تقاضا در کشور تا حد زیادی قابل حل است. آموزش نیروهای متخصص برای کار با دستگاه کلرزنی و انتخاب دستگاه مناسب برای این کار می تواند راندمان نهایی گندزدایی را افزایش دهد. البته کلر نیز در راستای ترکیب فوق، در تصفیه خانه ها استفاده می شود.

ثبت نظر