کربنات سدیم، نمک معدنی ساده و پرکاربرد

کربنات سدیم، یک نمک معدنی است که از اسید کربنیک مشتق شده و معمولاً به شکل جامد سفید رنگ و به فرم هیدراته وجود دارد. تعداد مولکول های هیدراته که در این ترکیب هستند از 1 تا 10 مولکول آب متغیر است. سدیم کربنات یکی از نمک های بسیار پرکاربرد در صنایع مختلف است به طوری که در برخی واکنش ها به عنوان ترکیب اصلی مصرف می شود.

<br>

مهم ترین مصرف کنندگان کربنات سدیم صنایع و کارخانجات شیشه سازی هستند. صنایع تولید انواع محصولات بهداشتی و شوینده ها، صنعت کاغذسازی و تصفیه آب و فاضلاب، سایر موارد مصرف سدیم کربنات می باشند. در این مطلب قصد داریم اطلاعات بیشتری را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. با ما همراه باشید.

<br>

خرید و فروش کربنات سدیم

کربنات سدیم در دو مقیاس صنعتی و آزمایشگاهی در بازار موجود است. سدیم کربنات صنعتی در دو گرید صنعتی و خوراکی به فروش می رسد. قیمت این نمک معدنی به عوامل مختلفی مانند قیمت مواد اولیه، نوع بسته بندی، برند تولید کننده و ... بستگی دارد. کربنات سدیم سفید رنگ معمولاً در بسته بندی های 25 و 50 کیلوگرمی دسته بندی می شود اما برای فروش در مقادیر تناژ، استفاده از کیسه های جامبو با ظرفیت 1 تن و با مقاومت بالا مناسب است.

<br>

کاربردهای صنعتی کربنات سدیم

صنایع مختلفی از ترکیب شیمیایی کربنات سدیم به عنوان مواد اولیه یا یک ترکیب واکنش دهنده جانبی استفاده می کنند. این نمک معدنی در بسیاری از واکنش های جانشینی یون شرکت می کند زیرا دو یون فعال سدیم و کربنات آن می توانند در محیط تجزیه شوند. اولین و مهم ترین نقش سدیم کربنات در صنایع، تنظیم کننده PH محلول ها است. از طرفی دیگر، یون های این ماده به صورت محلول می تواند به عنوان یک الکترولیت عمل کند.

یکی دیگر از صنایع بزرگ که مصرف کننده کربنات سدیم سبک به شمار می رود، کارخانجات رنگرزی و نساجی هستند. سدیم کربنات در رنگرزی الیاف به عنوان تنظیم کننده اسیدیته محیط رنگ به کار می رود؛ همچنین این ماده برای الیاف ابریشم، یک ضد اسید محسوب می شود. تمام این عوامل منجر به تولید الیاف مقاوم و بادوام در نساجی می گردد.

صنایع مواد شوینده، یکی دیگر از مصرف کنندگان کربنات سدیم هستند از این ماده برای تولید انواع شوینده ها، صابون و تنظیم اسیدی و قلیایی بودن محیط محلول ها استفاده می شود. همانطور که می دانید صابون ها در آب های سخت کف نمی کنند و بنابراین شستشو سخت خواهد شد؛ در این حالت اگر ترکیب کربنات سدیم به محلول اضافه شود، فرآیند تبادل یون بین یون های منیزیم و کلسیم (که باعث سختی آب شده اند) و یون سدیم رخ می دهد و ترکیبات کربنات منیزیم و کربنات کلسیم تشکیل می شود و به این ترتیب، سختی آب از بین می رود.

استفاده از ماده جامد کربنات سدیم در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی اهمیت زیادی دارد، چرا این ماده خنثی سازی برخی از واکنش های پتروشیمی را انجام می دهد. این ویژگی برای تصفیه نفت خام که حاوی مقادیر زیادی گوگرد است، به کار می رود. ترکیبات گوگردی موجب افزایش میزان اسیدیته نفت خام می شوند.

از نقش کربنات سدیم برای ساخت انواع شیشه نباید غافل شد. افزودن نمک معدنی سدیم کربنات به مخلوط ماده تهیه شیشه، دمای تشکیل آن را کاهش می دهد و بنابراین، تا حد زیادی در مصرف انرژی صرفه جویی خواهد شد.

کربنات سدیم در بسیاری از واکنش های تشکیل نمک مانند نمک های سدیم سیلیکات، دی کرومات سدیم، آلومینات سدیم، بی کربنات سدیم و ...، شرکت می کند. به همین دلیل از این ماده در آزمایشگاه های تحقیقاتی به عنوان یک محلول استاندارد استفاده می شود.

<br>

نکات ایمنی در مورد کار با ترکیب کربنات سدیم

کربنات سدیم سنگینیک ماده نسبتاً قلیایی است. تماس این ماده با پوست دست یا چشم ها موجب سوزش و التهاب آن ها می شود. اگر فردی به طور تصادفی مقادیری از این ترکیب را ببلعد، دچار تهوع، سوختگی مری و معده و التهاب بافت دهان می شود. در این حالت باید فرد را به سرعت به یک مرکز درمانی رساند.

ثبت نظر