کلرید کلسیم، نمک معدنی ساده اما پرکاربرد

کلرید کلسیم یک نمک معدنی با ساختار مولکولی بسیار ساده است که معمولاً به شکل جامد سفید رنگ وجود دارد و در آب حل می شود. این ماده در دو گرید صنعتی و خوراکی در بازار موجود است و بسته به نوع محصولاتی که با استفاده از این ترکیب تولید می شوند، یکی از گریدهای تجاری انتخاب می شود.


کلرید کلسیم یک نمک معدنی با ساختار مولکولی بسیار ساده است که معمولاً به شکل جامد سفید رنگ وجود دارد و در آب حل می شود. این ماده در دو گرید صنعتی و خوراکی در بازار موجود است و بسته به نوع محصولاتی که با استفاده از این ترکیب تولید می شوند، یکی از گریدهای تجاری انتخاب می شود. هنگامی که این ماده در آب حل می شود، یون های کلسیم به صورت محلول می توانند با یون های دیگر جایگزین شوند؛ به طور مثال، واکنش ترکیب شیمیایی کلرید کلسیم با نمک فسفات پتاسیم، فسفات کلسیم و کلرید پتاسیم را تولید می کند؛ در این واکنش جانشینی، یون های کلسیم با یون پتاسیم جایگزین شده است.

کلرید کلسیم می تواند آب را درون خود نگه دارد؛ به همین دلیل توصیه می شود بسته بندی های حاوی این پودر معدنی را باید در انبارهای خشک و خنک نگهداری کرد. واکنش این ترکیب با آب، یک واکنش به شدت گرماده است.


کاربردهای کلرید کلسیم چیست؟

*دو مورد از مهم ترین کاربردهای کلرید کلسیم را می توانیم در زندگی روزمره خود پیدا کنیم. افزودن این نمک معدنی به سطح جاده ها در هنگام بارندگی، بارش برف و یخزدگی، از یخ زدن سطح جاده جلوگیری می کند، به این ترتیب تصادف وسایل نقلیه ناشی از سر خوردن در جاده های برفی، به شدت کاهش پیدا می کند. کاربرد دیگری از کلرید کلسیم، استفاده از آن به عنوان یک ماده خشک کن است. این ماده می تواند رطوبت محیط را جذب کند، بنابراین برای محافظت دستگاه های صنعتی در برابر رطوبت به کار می رود. این ترکیب از نظر جاذب رطوبت بودن، به ترکیب سیلیکاژل شباهت دارد.

*ترکیب جامد کلرید کلسیم به آب استخرها اضافه می شود تا با افزایش سختی آب، از تخریب بتن کف و دیواره های استخر جلوگیری کند. این ماده همچنین به آب آکواریوم افزوده می گردد تا مواد مورد نیاز برای تغذیه موجودات درون آکواریوم را فرآهم کند. کلرید کلسیم را به عنوان یک ماد تسریع کننده به مخلوط سیمان و بتن اضافه می کنند.

*یکی از موارد کاربردی کلرید کلسیم، استفاده از آن به عنوان ماده افزودنی و نگهدارنده برای تولید مواد غذایی نظیر بستنی و دسر، کنسروها، سبزیجات بسته بندی، میوه و سبزی منجمد شده، تولید پنیر و یا خوراک دام استفاده می شود. وجود کلرید کلسیم موجب ایجاد طعم خوشمزه در مواد غذایی می شود. به نظر می رسد تولید کنندگان مواد شیمیایی و صنایع غذایی، بزرگ ترین مصرف کنندگان این نمک معدنی هستند.

*ترکیب شیمیایی کلرید کلسیم یکی از ترکیبات بسیار مهم در حفاری چاه های استخراج نفت خام است. صنایع پتروشیمی نیز مصرف کننده دیگر این ماده جامد است. این ماده برای تولید انواع رنگ صنعتی و پوشش های سطح به کار می رود. کلرید کلسیم یکی از مواد اولیه برای تولید ترکیب شیمیایی گلیسرول می باشد.


خرید و فروش کلرید کلسیم و اطلاعات ایمنی آن

پودر جامد کلرید کلسیم در بسته بندی های 25 و 50 کیلوگرمی در بازار موجود هستند. شرکت های بازرگانی معتبر که در زمینه خرید و فروش این ماده معدنی فعالیت دارند، بر طبق نیاز مشتری، مقادیر این محصول را در گرید خوراکی یا صنعتی ارائه می کنند. بسته بندی های حاوی کلرید کلسیم را باید در محیط خشک و خنک و به دور از منابع تولید حرارت و گرما نگهداری کرد. دمای محیط انبار باید بیشتر از حدود 10 درجه سانتی گراد باشد.

اگر پوست یا چشم ها با پودر کلرید کلسیم تماس پیدا کند، موجب التهاب و سوزش خواهد شد؛ بنابراین توصیه می شود در هنگام کار کردن با این ماده از دستکش و عینک ایمنی کار استفاده کنید و چنانچه فردی با این ماده مصدوم شد، محل تماس را با آب زیاد شستشو دهید و اگر التهاب ادامه یافت، فوراً او را به یک مرکز پزشکی انتقال دهید.

هیچ خطر آلایندگی زیست محیطی برای ترکیب شیمیایی کلرید کلسیم و اثرات مضر آن برای جانوران و گیاهان به ثبت نرسیده است. یون های ناشی از انحلال این ماده در آّب، خطرناک نیستند. بقایا و پسماندهای حاوی این ترکیب را می توانید به سینک یا فاضلاب انتقال دهید. دفع این ماده معدنی باید مطابق با اصول دفع فاضلاب های شیمیایی و پسماند در هر منطقه و با توجه به قوانین محلی انجام شود. این ماده جزو ترکیبات بی خطر طبقه بندی شده است.

مقالات مرتبط

ثبت نظر