گوگرد، نافلز ارزشمند

گوگرد ، یک عنصر نافلزی متعلق به گروه ششم جدول تناوبی است؛ این ماده به طور طبیعی به شکل جامد نرم زرد رنگ یافت می شود. این عنصر نمی تواند گرما را انتقال دهد؛ جامد زرد رنگ گوگرد در دمای حدود 108 درجه سانتی گراد ذوب می شود.


این ماده بسیار ارزشمند در بسیاری از صنایع کاربرد دارد به طوری که روش های مختلفی برای افزایش میزان تولید سالانه آن در کشورها به کار می روند.

گوگرد به طور طبیعی در مواد غذایی نظیر ماهی، کلم، سیر، پیاز، کرفس، هویج، کاکائو، موسیر، تربچه، اسفناج، سویا، میگو، سیب زمینی، گوجه فرنگی، تخم مرغ، خرما و ... وجود دارد. در حال حاضر عرضه این ماده در بازار برای مصارف مختلف، به میزان تقاضای مصرف کنندگان بستگی دارد و به شکل گوگرد پودری، گرانول، میکرونیزه و مایع تولید می شود. در این مطلب اطلاعات لازم را در مورد این عنصر به دست خواهیم آورد.


کاربرد گوگرد در صنعت

لاستیک سازی، صنعت بزرگی است که از مواد اولیه متفاوتی برای تولید لاستیک استفاده می کند. یکی از مهم ترین ترکیباتی که در ساخت لاستیک به کار می رود، گوگرد است. این عنصر در واکنش های افزایش زنجیره های درشت مولکول های پلیمری در لاستیک شرکت می کند. برای اینکه لاستیک های مرغوب تری تولید شوند، این عنصر در شکل پلیمری به مخلوط اولیه لاستیک سازی اضافه می شود.

یکی دیگر از کاربردهای گوگرد، استفاده از آن برای تولید کودهای شیمیایی است. این عنصر همراه با اسید سولفوریک به خاک اضافه می شود و پس از اینکه با کربنات کلسیم خاک واکنش داد، یون کلسیم را آزاد می کند. کلسیم آزاد شده توسط یون های سدیم جایگزین می شود و زمینه را برای نفوذ آب به گیاه فرآهم می سازد. از طرفی دیگر، افزایش این ماده به خاک های کشاورزی، میزان جذب عناصر مغذی گیاه نظیر فسفر، آهن و منگنز، به ویژه در خاک های آهکی توسط گیاهان افزایش می یابد. به این ترتیب، امکان کشت محصولات کشاورزی مرغوب با استفاده از این ترکیب عنصری میسر خواهد بود.

یکی دیگر از کاربردهای بسیار مهم گوگرد در صنعت، استفاده از آن برای تولید انواع مواد شوینده، صابون و محصولات مراقبت از پوست و مو است. صابون های گوگردی که در داروخانه ها موجود هستند با استفاده از این ماده تهیه شده اند. این محصولات دارای خاصیت ضد باکتریایی و ضد قارچی هستند و می توانند مشکلات پوستی را بر طرف کنند.

& lt;br& gt;

گوگرد در چه موادی یافت می شود؟

ترکیبات شیمیایی زیادی وجود دارند که عنصر گوگرد در ساختار مولکولی آن ها وجود دارد. ترکیباتی نظیر هیدروژن سولفید در گاز طبیعی تصفیه نشده وجود دارد. نفت خام نیز از نظر وجود این عنصر به دو دسته اصلی تقسیم بندی می شود؛ دسته اول، نفت خام سنگین نام دارد که مقدار گوگرد در آن بیش از 1% است و معمولاً در مناطق شمال آمریکا، کانادا و جنوب آمریکا، ونزوئلا و ... یافت می شود؛ دسته دوم، نفت خام سبک نام دارد که میزان این عنصر در آن کمتر از حدود 1% است و معمولاً در مناطق مرکزی و شرقی آفریقا وجود دارد.

دسته دیگری از ترکیباتی که گوگرد در آن ها وجود دارد، نمک های سولفات هستند. اسید سولفوریک، سولفات آمونیوم، سولفات مس و ... نمونه هایی اسن مواد هستند. زغال سنگ حاوی مقادیر زیادی گوگرد است. این عنصر همراه با مواد آلی در زغال سنگ وجود دارد. این عنصر در مرحله پخت کک به صورت گاز دی اکسید گوگرد از کوره ها جمع آوری می شود. در ادامه این فرآیند، گاز جمع آوری شده برای تولید اسید سولفوریک یا گوگرد آزاد پودری شکل استفاده می شود.


اطلاعات ایمنی برای گوگرد

عنصر گوگرد در دماهای بالاتر از 233 درجه سانتی گراد به طور خود به خود آتش می گیرد؛ حتی غبارات این ماده نیز دارای خاصیت اشتعال پذیری است. هر گونه جرقه یا حرارت می تواند منجر به آتش گرفتن بسته های حاوی این ترکیب عنصری شود. به همین دلیل توصیه می شود بسته بندی های حاوی این محصول را در مکان خشک و خنک و به دور از هر منبع تولید گرما نگهداری کنید و همچنین انبار باید مجهز به سیستم تهویه مناسب باشد.

ورود ذرات گرد و غبار گوگرد به درون سیستم تنفسی فرد موجب تحریک و سوزش آن می شود. اگر این ماده وارد محیط زیست شود به تدریج به اسید سولفوریک تبدیل می شود. در صورت تماس پودر این جامد زرد رنگ با پوست و چشم ها، محل تماس دچار سوزش و التهاب می شود. بهترین راه برای جلوگیری از آسیب های گوگرد، استفاده از لباس ایمنی کار است.

مقالات مرتبط

ثبت نظر