فروش سود پرک

سود پرک یکی از انواع شکل‌های سود سوزآور است که به دلیل خاصیت ترکیب سریع با آب بایستی در محفظه‌های خاصی نگهداری شود. فروش سود پرک به صنایع مختلف، در گریدهای مختلف انجام می‌شود. درصد خلوص مختلف برای فروش سود پرک در بازار موجود است. همچنین، شرکت‌های مختلف فروش سود پرک را در وزن و بسته‌بندی‌های مختلف فراهم کرده‌اند. با توجه به خاصیت خورندگی حتما باید در حین استفاده اقدامات ایمنی صورت گیرد.


فروش سود پرک، پرکاربردترین ماده صنعتی و تجاری

سود پرک برای ایجاد صابون، شمع، پوشش شیشه‌ای و آزمایش‌های شیمیایی کاربرد دارد. از جمله موارد دیگر سود پرک می‌توان به تولید انواع مواد شیمیایی، ساخت ابریشم مصنوعی (راین)، تولید خمیر چوب، پالایش بنزین، تولید مواد شوینده، نساجی، لاستیک، بازیابی اسیدهای ترش، صنایع غذایی و بسیاری از کاربردهای دیگر اشاره کرد.

گریدهای موجود سود پرک

سود پرک به دو طریق الکترولیتی و شیمیایی ساخته می‌شود. گریدهای مختلف سود سوزآور همانند USP، C.P.، واکنش دهنده و تجاری به شکل‌های سود پرک ، گرانوله شده، مایع و غیره فروخته می‌شود. گریدهای رایج مبتنی بر محتوای سدیم اکسید (Na2O) 60 درصد (77.4 درصد سدیم هیدروکسید)، 70 درصد (90.3 درصد سدیم هیدروکسید)، 74 درصد (95.48 درصد سدیم هیدروکسید) و 76 درصد (98.06 درصد سدیم هیدروکسید) است. فروش سود پرک در چند گرید کشاورزی، الکترون، غذا و صنعتی و دارویی انجام می‌شود.

اقدامات احتیاطی در خرید و فروش سود پرک

فروش سود پرک برای تولید بسیاری از محصولات روزمره مانند کاغذ، آلومینیوم، مواد شوینده تجاری و تمیز کننده فر و صابون انجام میشود و این به معنی وجود مشتریان بسیاری در این صنعت است. این محصول ¬بی-رنگ، جامد بی¬بویی است که به¬خوبی در آب حل میشود و گرمای زیادی را تولید مینماید.

سود پرک و هر نوع سود سوزآور بر پروتئین‌های بدن تاثیر دارد و به تدریج به عمق بافت نفوذ می‌کند و در مورد چشم نیز باید بیشتر مراقب بود چرا که به سرعت سود پرک تأثیر گذاشته و دید را کاهش یا از بین می‌برد. اگر غلظت سود بالا باشد، به سرعت بافت را تجزیه می‌کند. در صورتی که سود پرک خورده شود باعث تورم در دهان مری و شکم می‌شود. میزان موجود سود پرک در هوا اطراف برای تنفس در حدود کمتر 2 میلی گرم در متر مکعب است.محفظه برای نگهداری و فروش سود پرک

فروش سود پرک در بسته‌بندی‌های مختلف نظیر PVS انجام می‌گیرد. فروش سود پرک در حجم بالا توسط کانتینرهای یا تانکرها انجام می‌شود. معمولاً فروش سود پرک با درصد خلوص 96، 98 و 99% انجام می‌گیرد. فروش سود پرک در بسته‌های 25 کیلویی و به بالا در بسته‌های پلاستیکی سه لایه است. جهت مبادله و فروش سود پرک کارکنان بایستی به دلایل ایمنی از لباس‌ها و دستکش‌های مخصوص استفاده نمایند و همچنین محفظه نگه‌دارنده بایستی خشک نگه داشته شود. آزمایش‌های شیمیایی را در محل‌های با تهویه مناسب انجام دهید.تولید کنندگان و فروش سود پرک

چون به دست آوردن مقدار کم سود پرک معمولاً سخت است، بنابراین ملزم به خرید و فروش سود پرک در اندازه بالا هستیم. فروش سود پرک معمولا در حجم‌های 25 کیلویی یا حجم‌های چند تنی است. فروش سود پرک در کانتینر مهروموم شده است و باید آن را از رطوبت به دور نگه دارید. چون آب را فوراً به خود جذب می‌کند. در ادامه چند محدوده وزنی استاندارد فروش سود پرک آورده شده است.بسیاری از شرکتهای تولید کننده سود پرک در ایران و جهان در فروش سود پرک مشارکت دارند که از آن جمله می‌توان به شرکت آراکس شیمی با تولید و فروش سود پرک 98%، گروه تولیدی شیمیایی کلران، اکسین سود، شرکت پرک بندر امام، پترو گوهر پارس، ایندپترو، شرکت شیمیایی Dow، BASF SE، Solvay، شرکت صنعتی PPG آمریکا، شرکت FMC آمریکا اشاره کرد.لیست مشتریان فروش سود پرک باکیفیت و ارزان

فروش سود پرک را قبل از معرفی مشتریان این محصول با بررسی خواص شیمیایی و فیزیکی آن شروع میکنیم:

سود پرک جامد کریستالی بدون¬رنگ است. درجه ذوب این محصول 318 سانتی¬گراد و نقطه جوش آن 1388 درجه است، البته این اعداد براساس مقدار خلوص سود پرک و ترکیب هیدراته تغییر میکنند.

در ادامه مبحث به سراغ صنایعی میرویم که فروش سود پرک به آنها انجام میشود.

• فروش سود پرک را با بررسی بازار آن در بخش صنایع محصولات پاک¬کننده و ضدعفونی¬کننده شروع میکنیم. از فروش سود پرک برای ساخت صابون و انواع مواد شوینده¬ای استفاده می¬شود که در منازل کاربرد دارند و یا برای مصارف تجاری هستند.

سفیدکننده¬هایی مانند سفیدکننده کلر هم از ترکیب هیدروکسید سویم یا همان سود پرک با کلر تولید میشود. به¬طورکلی پاک¬کننده¬هایی که حاوی هیدروکسید سدیم هستند، چربی¬ها و گریسهایی را که میتوانند لوله¬ها را مسدود کنند به صابون تبدیل میکنند تا در آب حل شوند.

• فروش سود پرک در حوزه دارویی و پزشکی هم اتفاق می¬افتد. برای تولید انواع داروها و محصولات دارویی از هیدروکسید سدیم استفاده میشود؛ به¬طوریکه داروهایی مانند آسپرین که برای تسکین دردها کاربرد دارد تا داروهای ضد انعقاد خون که از لخته شدن خون جلوگیری میکنند همگی از سودپرک بهره میبرند، جالب است بدانید هیدروکسید سدیم حتی برای داروهای کاهش دهنده کلسترول هم کاربرد دارد.

• فروش سود پرک در حوزه انرژی جایگاه خاص خود را دارد؛ در تولید سلولهای سوختی از هیدروکسید سدیم استفاده میکنند. سلولهای سوختی مانند باطریها کار میکنند و برای طیف وسیعی از کاربردها انرژی الکتریکی پاک و کارا تولید می¬شوند.اگر بخواهیم به این حوزه¬ها اشاره نماییم؛ حوزه حمل و نقل، انتقال مواد قابل ذکر است. همچنین باید به رزینهای اپوکسی، که از هیدروکسید سدیم ساخته میشوند و در توربین های بادی کاربرد دارند اشاره کرد.

• فروش سود پرک مشتریان دیگری نیز دارد. از این محصول در تصفیه آب استفاده میکنند؛ با استفاده از سودپرک در تأسیسات تصفیه آب شهری اسیدیته آب کنترل میشود و حذف فلزات سنگین از آب اتفاق می افتد. از هیدروکسید سدیم در جنبه دیگری نیز برای کمک به تصفیه آب استفاده میگردد؛ بدین¬ترتیب که هیپوکلریت سدیم که به¬عنوان یک ماده ضد عفونی¬کننده آب میباشد از سود پرک ساخته میشود.

• تولید مواد غذایی هم با کمک فروش سود پرک انجام میشود، به¬طوریکه در بسیاری از برنامه¬های غذایی مورد استفاده قرار میگیرد. برنامه¬هایی مانند فراوری موادغذایی چون زیتون یا کمک به تولید چوب شور قهوه¬ای به سبک باواریا که ویژگی تردی به آنها میدهد. در صنعت کنسروسازی برای از بین بردن پوست سیب زمینی و گوجه فرنگی و سایر میوه¬ها و سبزیجات از هیدروکسید سدیم استفاده میکنند.

در صنایع غذایی نگهداری موادغذایی امری ضروری است و سود پرک به¬عنوان ماده¬ای برای نگهداری موادغذایی استفاده میشود تا مانع رشد کپک و باکتریها در موادغذایی شود.

• فروش سود پرک پای خود را در صنایع محصولات چوبی و کاغذی هم باز کرده است؛

محلول هیدروکسید سدیم و سولفید سدیم برای تیمار چوب در بسیاری از مراحل ساخت کاغذ به¬کار برده می¬شوند. در چوبی که برای تهیه کاغذ استفاده میگردد مواد ناخواسته¬ای وجود دارد که باید حذف شوند. با کمک این محلول بیشتر مواد ناخواسته در چوب حل شود تا پایه کاغذ که باید سلولز نسبتا خالص باشد باقی ماند.

در در فرآیند بازیافت کاغذ نیز دوباره سود پرک نیاز است؛ باید جوهر از الیاف کاغذ جدا شود، لذا هیدروکسید سدیم برای جدا کردن جوهر از الیاف کاغذ کاربرد دارد؛ در نتیجه میتوان مجدداً از الیاف کاغذ استفاده کرد.

در محصولات چوبی مانند کابینت و مبلمان باید عملیات سفید کردن و تمیز کردن چوب انجام شود که از مزایای فروش سود پرک استفاده میگردد تا تصفیه مواد اولیه انجام گردد.

• از نقش فروش سود پرک در صنایع معدنی نمیتوان چشم¬پوشی کرد؛ در فرآوری سنگ معدن آلومینیوم هیدروکسید سدیم کاربرد دارد. این محصول را برای استخراج آلومینا از مواد معدنی طبیعی به¬کار می¬برند. برای ساخت آلومینیوم و انواع محصولات مختلف از جمله قوطی، لیوان آبجو، ظروف آشپزخانه، قطعات هواپیما و فویل آلومینا استفاده میگردد.

البته قابل ذکر است آلومینیوم در ساختمان و ساخت و ساز هم مورد استفاده است؛ نمای ساختمان و قاب در و پنجره از جنس آلومنیوم را حتما دیده¬اید.

• کاربرد فروش سود پرک به همین¬جا ختم نمیشود؛ در بسیاری از فرآیندهای صنعتی و ساخت دیگر مواد نیز هیدروکسیدسدیم را مورد استفاده قرار میدهند. هیدروکسید سدیم برای ساختن مواد منفجره، ریون، رنگها، سرامیک، اسپندکس که یک فیبر مصنوعی است، شیشه و رزین¬های اپوکسی استفاده میشود.• سود پرک همچنین در صنایع نساجی هم کاربرد دارد؛ برای ساختن رنگهای پارچه، فرآوری پارچه-های نخی و شستشو و سفیدکردن نقش مهم خود را دارد. هیدروکسیدسدیم در تمیز ¬کردن و فرآوری فلزات، روکش اکسید، آبکاری و استخراج الکترولیتی هم مورد استفاده قرار می¬گیرد.

معایب و محدودیت¬های فروش سود پرک

فروش سود پرک همانطور که در قسمت بالا ذکر گردید مزایای فراوانی دارد؛ اما با توجه به خاصیت خورندگی شدیدی که دارد، در فرم جامد یا محلول آن میتواند در صورت تماس سبب سوزش پوست و چشم شود.

بر این اساس طبق اعلام اداره ایمنی و بهداشت کار ایالات متحده آمریکا برای کنترل بیماری و پیشگیری از وقوع بیماریهای سمی ناشی از تماس با سود پرک کارگران باید تمام لوازم ایمنی را هنگام تولید هیدروکسیدسدیم و استفاده از آن به¬کار ببرند و دستورالعمل¬های ایمنی را رعایت کنند. استفاده از دستکش و عینک و لباس کار مناسب از جمله امکاناتی که باید در دسترس کارگران قرار داده شود.همچنین انستیتوی ملی ایمنی و بهداشت شغلی اطلاعات ایمنی عمومی در مورد حمل و نقل و فروش سود پرک نیز توصیه¬های لازم را کرده است، از جمله راهنماییها در مورد بسته¬بندی و ذخیره¬سازی و نحوه ریختن است که البته ذکر این موارد به طور دقیق مبحث دیگری را می¬طلبد.

نکته آخر؛ هیدروکسید سدیم طبق مجوز سازمان غذا و دارو (FDA) در سطوح پایین¬تر از یک درصد به¬عنوان یک افزودنی غذایی مورد استفاده می¬تواند باشد.

منبع

مقالات مرتبط

ثبت نظر