فروش اسید استیک چه الزاماتی دارد؟

اسید استیک یا اسید اتانوئیک یک ترکیب اسیدی مایع بدون رنگ با طعم ترش است. ترکیبی که فرمول شیمیایی آن از سه عنصر کربن، هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده و با همین ترکیب نقش مهمی در صنایع غذایی و شیمیایی بازی می‌کند. فرمول شیمیایی اسید استیک به¬عنوان یک اسید کربوکسیلیک ضعیف CH3COOH است.

مشتریان اسید استیک باکیفیت

فروش اسید استیک به دو بخش تقسیم می¬گردد؛ اسید استیک یخی که اسید رقیق نشده است و اسید استیک رقیق شده که سرکه نام دارد و نام بسیار آشنایی برای همه ما در حوزه صنایع غذایی است. جمع فروش این دو نوع اسید در دنیا، چرخ صنایع مختلفی را در حوزه مواد شیمیایی و غذایی می‌چرخاند.

*مشتریان اسید استیک به غیر از مصرف کنندگان سرکه، به¬طور عمده کسانی هستند که برای تولید پلی وینیل استات و سلولز استات خرید انجام می¬دهند. خالی از لطف نیست بگوییم پلی¬وینیل¬استات چسب چوب، چسب سفید و یا چسب نجاری است و استات سلولز به¬عنوان پایه فیلم در عکاسی و یا یک عنصر در برخی از پوشش¬ها و همچنین در قاب عینک کاربرد دارد.

*فروش اسید استیک به عنوان یک ماده شیمیایی مهم در صنایع غذایی رونق خاصی دارد؛ اسید استیک دارای طعم ترشی خاص و بوی تند است، این اسید در صنایع غذایی اسیدیته مواد غذایی را تنظیم می‌نماید و همچنین نقش یک چاشنی را بازی می‌کند. همین نقشهای خاصی که دارد این محصول را به یکی از افزودنی¬های مجاز خوراکی با کد E260 تبدیل کرده است.خواص شیمیایی و فیزیکی اسید استیک

مبحث فروش اسید استیک بدون پرداختن به خواص شیمیایی و فیزیکی آن مبحثی ناقص خواهد بود؛ لذا باید گفت ما بعد از اسید فرمیک، دومین اسید کربوکسیلیک ساده را به صنایع مختلف می‌فروشیم؛ اسید کربوکسیلیکی که به گروه کربوکسیلی آن یک گروه متیل پیوند خورده است.

- در قسمت ابتدایی مبحث اصطلاح اسید ضعیف را برای اسید استیک به ¬کار بردیم در توضیح این مطلب باید گفت؛ اسید استیک اسیدی است که در هنگام حل شدن در حلال، هیدروژن¬های آن به طور کامل به حلال منتقل نمی‌شود در نتیجه قدرت اسیدی آن کم است. البته طبقه¬بندی اسید استیک جزو اسیدهای ضعیف بدان معنی نیست که استیک غلیظ خاصیت خورندگی ندارد و نمی‌تواند به پوست آسیب برساند.

- فروش اسید استیک را می‌توان از منظر فروش یک حلال نیز بررسی نمود. اسید استیک مانند اتانول، آب و متانول حلال است؛ حلال قطبی که دارای گروه آب¬دوست است. اگر بخواهیم بر ویژگی حلال بودن اسید استیک بیشتر تمرکز کنیم باید در درجه اول به ثابت دی¬الکتریک آن اشاره نماییم؛

ثابت دی¬الکتریک به عددی اشاره می‌کند که میزان جدا شدن یونهای مثبت و منفی را نشان می‌دهد به¬ طوری که هرچه قدر این عدد بزرگتر باشد نشان از قوی بودن حلال دارد؛ لذا باید بگوییم اگرچه اسید استیک ثابت دی¬الکتریک 6.15 دارد درحالی¬که آب 80 و متانول 33 و اتانول 24.3؛ اما توانسته است مواد قطبی و غیرقطبی زیادی را در خود حل نماید. این ترکیب به¬راحتی در صنایع مختلف برای حل کردن ترکیبات غیرقطبی مانند روغن یا موادی مانند سولفور و نمکهای معدنی کاربرد دارد به¬طبع در این حلال قطبی مواد قطبی همچون نمکهای معدنی و قند هم حل می‌شوند.

- از خواص دیگر یک حلال که باید بررسی گردد مربوط به توانایی ترکیب و مخلوط شدن آن با حلالهای دیگر است. در هنگام فروش اسید استیک شرکت تولید کننده و یا فروشنده آگاه به خریدار این نکات را یادآوری می‌نماید.اسید استیک با حلالهای پرکاربرد قطبی و غیرقطبی همچون کلروفرم، آب و هگزان توانایی ترکیب شدن را دارد. البته قابل ذکر است اسید استیک با آلکانهای بزرگ کاملاً قابل ترکیب نیست و هرچه زنجیره آلکان بلندتر باشد توانایی ترکیب کاهش می¬یابد. نکته اخری که در رابطه با مزیت حلال بودن این ترکیب خالی از لطف نمی‌بینیم بگوییم کاربرد آن برای تولید دی¬متیل ترفتالات در صنعت است که برای تولید انواع پلی¬استرها به¬کار می‌رود که به فروش اسید استیک کمک شایانی نموده است.

- نام اسید استیک از کلمه استون گرفته شده است که لاتین سرکه است. همانطور که در ابتدای مبحث بیان کردیم فروش اسید استیک به¬صورت غلیظ بدون آب هم صورت می‌گیرد که به اسید استیک یخی معروف می‌باشد. این نام مشابه نام آلمانی Eisessig (سرکه یخ) بوده و از کریستال¬های یخی مانند تشکیل شده است و در دمایی کمی کمتر از دمای اتاق یعنی دمایی حدود 16.6 درجه سانتیگراد (61.9 درجه فارنهایت) به وجود می¬آید. نکته جالب ‌توجه این است وجود 0.1٪ آب نقطه ذوب آن را 0.2 درجه پایین می¬آورد.

تولید و فروش اسید استیک صنعتی

مبحث فروش اسید استیک را با پرداختن به روشهای تولید آن تصمیم داریم ادامه دهیم؛

• اسید استیک در صنعت به دو صورت سنتتیک و تخمیر باکتریایی تولید می‌شود. با توجه به استفاده گسترده از آن در صنایع شیمیایی باید اذعان کرد حدود 75٪ اسید استیک را با کربنیلاسیون متانول می¬سازند.

• فروش اسید استیک رقیق یا سرکه برای صنایع غذایی ضروری است، با توجه به این نکته باید بدانید تنها حدود 10٪ از اسید استیک تولیدی در جهان از مسیر بیولوژیکی ساخته می‌شود؛ اما با این وجود برای تولید سرکه مهم است؛ زیرا طبق قوانین تولید مواد غذایی سالم سرکه¬ای که در تولید محصولات غذایی استفاده می¬گردد باید منشأ بیولوژیکی داشته باشند.

• فروش اسید استیک در سراسر دنیا به¬ مقدار متفاوت انجام می‌گیرد که بسته به صنایع شیمیایی هر کشور دارد. این موضوع حتی در تولید این محصول هم تأثیرگذار است؛ زیرا اغلب اسید استیک به-عنوان یک محصول جانبی طی واکنشهای مختلف دیگری که انجام می‌شود، تولید می¬گردد. از واکنشهایی که در این رابطه می‌توان ذکر کرد؛ کاتالیزوری ناهمگن سنتز اسید اکریلیک و یا تولید تخمیری اسید لاکتیک است.ایالات متحده امریکا یکی از تولیدکنندگان عمده اسید استیک طی سالهای 2003-2005 بوده است به-نحوی¬که نیمی از 5 میلیون تن اسید استیک تولید شده در سال در سراسر جهان توسط این کشور تولید شده است. تولید اروپا تقریباً 1 تن در روز بوده و روند کاهشی داشته است در حالی¬که تولید ژاپن 0.7 تن در روز بود.

البته در این میان سالانه فروش اسید استیک بازیافتی هم انجام می‌گیرد؛ طی آن سالها 1.5 تن اسید استیک بازیافتی هم سالانه تولید می‌شد که مقدار اسید در بازار را به 6.5 تن در روز می‌رساند. در سال 2010، تولید جهانی به 7/10 میلیون تن در روز افزایش یافت و همچنان افزایش تولید ادامه دارد. نکته آخر درباره بازار فروش اسید استیک این است که پیش¬بینی می‌شود سال 2015 کشورهای آسیا- اقیانوسیه یکی از بازارهای اصلی تولید و فروش اسید استیک شوند.ثبت نظر