فروش اسید استیک

با توجه به کاربردهای مختلف اسید استیک در صنایع مختلف نظیر بخش‌های مختلف صنایع شیمیایی، مواد غذایی، لاستیک و غیره فروش اسید استیک در اندازه‌ها و بسته‌های مختلف انجام می‌گیرد. فروش اسید استیک در مقیاس‌های بزرگ در بشکه‌های 25 کیلویی تا 1000 کیلویی انجام می‌گیرد، حتی تحویل در کانتینرها و مقادیر بالا امکان‌پذیر است.

امروزه فروش اسید استیک زیستی بسیار محدوده شده اما با توجه به الزامات صنایع غذایی نیاز به اسید استیک بسیار بالا است.


فروش اسید استیک

اسید استیک (CH3COOH) که اسید استیک نیز نامیده می‌شود مهم‌ترین اسید کربوکسیلیک است که بهترین ترکیب شیمیایی آلی شناخته شده است. محلول رقیق (5 درصد) اسید استیک توسط تخمیر و اکسید کردن کربوهیدرات‌های طبیعی به وجود می‌آید. در صنعت، فروش اسید استیک برای آماده‌سازی استات فلز، در برخی فرایندهای چاپ، استات وینیل در تولید پلاستیک ، استات سلولز در ساخت فیلم‌های عکاسی و استرهای آلی فرار (همانند استات‌های اتیل و بوتیل)، به صورت گسترده به عنوان حلال‌های رزین کاربرد دارد و به صورت طبیعی در بدن و آبمیوه‌ها یافت می‌شود.

معرفی

اسید استیک در مقیاس‌های صنعتی توسط اکسیداسیون استالدئید، با اکسیداسیون اتانول و توسط اکسیداسیون بوتان و بوتِن تولید می‌شود. اسید استیک خالص، یک مایع خورنده و بی‌رنگ است (نقطه جوش اسید استیک 117.9 درجه سانتی گراد، نقطه ذوب 16.6 درجه سانتی گراد است که کاملاً با آب مخلوط می‌شود.

اسید استیک یک ماده ی شیمیایی است که در بازار جهانی فروش بیشتری دارد. برای فروش اسید استیک از روش های مختلف جهت تولید استفاده می شود. مصارف خانگی همچون سرکه از زمان های گذشته کاربرد زیادی داشته است . مثلا برای درست کردن ترشیجات از سرکه ی حاوی اسید استیک استفاده می شود .

فروش اسید استیک می تواند برای تولید دیگر موادهای شیمیایی موثر باشد. مثلا در آزمایشگاهها استفاده از این ماده اجباری است. شاید بیشترین فروش اسید استیک برای آزمایشگاهها در نظر گرفته می شود.

انبارهای نگهدارنده ی اسید استیک جهت فروش باید از امکانات ایمنی کافی برخوردار باشند.

موارد استفاده از اسید استیک (اتانوییک)

اسید استیک جهت استفاده در بخش‌های مختلف به صورت گسترده تولید می‌شود. در صنعت، استفاده فراوانی از اسید استیک اسید می‌شود. اسید استیک عمدتاً به عنوان واکنش دهنده شیمیایی در آزمایشگاه‌ها است، اما در مقیاس‌های صنعتی بالا نیز استفاده می‌شود. در شرکت‌های شیمیایی برای تولید مواد شیمیایی دیگر استفاده می‌شود.اسید استیک در ساخت مواد پلاستیک همانند بطری‌ها نیز انجام می‌گیرد. استفاده از اسید استیک در تولید رنگ بسیار بالا است، در چسب چوب استفاده می‌شود، در مواد شوینده نیز به کار برده شده است. در صنعت پتروشیمی کاربرد دارد و همچنین در تولید مواد دارویی نیز استفاده می‌شود.

فروش اسید استیک به صورت گسترده در صنایع غذایی نیز با غلظت پایین به عنوان افزودنی، طعم دهنده و نگه‌دارنده انجام می‌گیرد.

اقدامات ایمنی در خرید و فروش اسید استیک

علی‌رغم مزایای استفاده از اسید استیک اسید، خطراتی برای سلامتی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود. لباس‌های حفاظتی و عینک مخصوص باید همواره در خرید و فروش اسید استیک مورد استفاده قرار گیرد. محل کار باید دارای تهویه مناسب باشد. دما باید زیر 39 درجه سانتی گراد نگه داشته شود تا از انفجار جلوگیری شود.

اسید استیک به شدت مخرب است، بنابراین تنفس آن می‌تواند به شش آسیب برساند. برای پوست و چشم بسیار مخرب است. اسید استیک خورنده بسیاری از فلزات نظیر آهن و روی است.روش اسید استیک با غلظت بیشتر از 25 درصد در پوشش‌های فومی به دلیل خورندگی و بوی تند انجام می‌گیرد. در حالی که فروش اسید استیک رقیق به شکل سرکه بی ضرر است. خوردن اسید استیک برای انسان و حیوان بسیار ضرر دارد و باعث تغییرات مهلک در اسیدی بودن خون می‌شود.


اندازه و بسته‌بندی برای فروش اسید استیک

همانند مواد دیگر، فروش اسید استیک در اندازه‌های مختلف برای کاربردهای مختلف انجام می‌گیرد. فروش اسید استیک در گالن‌های 25 کیلوگرم، 30 کیلوگرم، 225 کیلوگرم و 1000 کیلوگرم و انتقال در اندازه‌های بالاتر امکان‌پذیر است. اسید استیک باید در محیط سرد نگهداری شود و هوا به خوبی تهویه شود. همچنین به دلیل واکنش با آب باید در محل خشک نگهداری شود. البته، فروش اسید استیک در اندازه‌های پایین 250 میلی‌لیتر، 500 میلی‌لیتر، 1000 میلی‌لیتر و 2000 میلی‌تر نیز فراهم شده است.تولید و فروش اسید استیک

یکی از رایج‌ترین روش‌های تولید و فروش اسید استیک صنعتی که از دهه‌های پیش استفاده می‌شود، ترکیب متانول با کربن مونوکسید است. فروش اسید استیک در گریدهای مختلف نظیر FCC، USP واکنش دهنده ACS و گرید الکترونیک و غیره وجود دارد. شرکت‌های مختلف ایرانی و خارجی در این زمینه فعالیت دارند که از آن جمله می‌توان به شرکت سرمایه‌گذاری صنایع پتروشیمی، لیو آرمان آریا، جهان شیمی، شرکت نانی جینگ چین، صنایع اویونیک، گروه بلو گرین، شرکت سانگ اور اند اشاره کرد. بازار فروش اسید استیک تخمین زده می‌شود که در حدود 6.5 میلیون تن در سال است. تولید اسید استیک به صورت مصنوعی توسط مخمر باکتریایی صورت می‌گیرد. امروزه حدود 10 درصد تولید و فروش به صورت زیستی انجام می‌گیرد و 75 درصد از طریق تولید و فروش اسید استیک از طریق استفاده از صنایع شیمیایی تأمین می‌شود.

روش های تولید و فروش اسید استیک صنعتی

راههای زیادی برای فروش اسید استیک و تولید آن وجود دارد. مثلا اگر که مونوکسید کربن را در فشار بالا با متانول واکنش داده شود منجر به تولید اسید استیک می شود. این نوع از سال های خیلی پیش اختراع شده است و چون متانول ارزان است در واقع می توان گفت از نظر اقتصادی بهترین گزینه برای تولید اسید استیک می باشد.

یکی از راههای تولید اسید استیک این است که اول پروکسید را تولید کرد. تولید کردن پروکسید به این شکل است که اول اکسیژن هوا و بوتان در حضور کبالت، منگنز و کروم حرارت داده می شوند. زمانی که پروکسید تجزیه شد اسید استیک به وجود می آید.اکسایش استالدئید می توان منجر به تولید اسید استیک بشود. خود استالدئید از طریق اکسایش آبدار کردن اتیلن و یا نفتا به دست می آید. همچنین از حرارت دادن و تجزیه ی نفتای سبک با توجه به حضور یون های فلزی همچون پروکسید و منگنز می توان اسید استیک را تولید کرد.

کربندار کردن متانول روشی است بسیار کاربردی که اکثرا برای تولید اسید استیک از این روش استفاده می کنند. همانطور که گفته شد در این روش متانول را با مونوکسید کربن واکنش می دهند. به دلیل اینکه هم متانول و هم مونوکسید کربن هر دو موادی هستند خام، به همین جهت معمولا سعی می کنند تا متانول را کربن دار کنند.

برخی از انواع باکتری های بی هوازی همانند کلاستریدیوم آن توانایی را دارند که بدون دخالت دادن اتانول شکر ها را تبدیل به اسید استیک کنند. همچنین دانشمندان معتقد هستند که همین باکتری های بی هوازی از ترکیبات تک کربنی مانند دی اکسید کربن و متانول می توانند اسید استیک را تولید کنند.

فروش اسید استیک در بازار جهانی

اسید استیک از خانواده ی کربوکسیلیک اسید ها می باشد. نام دیگر این ماده اتانوئیک اسید، جوهر انگور و جوهر سکه است. فرمول شیمیایی این اسید CH3COOH می باشد. فروش اسید استیک توسط شرکت های شناخته شده همچون شرکت پترو آکام راد انجام می شود. از آنجا که امروزه فروش اینترنتی افزایش یافته است می توان به صورت اینترنتی نیز این محصول را سفارش داد. شرکت پترو آکام راد آماده ی ارائه ی هرگونه مواد شیمیایی با کیفیت بالا می باشد. جهت سفارش می توان به این شرکت مراجعه کرد.

اسید استیک به صورت طبیعی در سرکه ها موجود می باشد. یکی از ساده ترین اسید ها، اسید استیک می باشد. اگر به صورت مایع باشد بوی تیزی دارد و بی رنگ است همچون آب. همچنین این ماده ی مزه ترشی همچون طعم سرکه دارد. این ماده در دمای 16 درجه ی سانتی گراد منجمد می شود به همین دلیل به آن اسید استیک گلاسیال نیز می گویند.

فروش اسید استیک با کیفیت نیازمند روش های تولید حرفه ای و درست می باشد. همچنین قیمت های مناسب و کیفیت بالا باعث شده است تا مشتریان با خیال راحت خرید خود را انجام بدهند و تولید کنندگان از فروش اسید استیک رضایت داشته باشند.بر اساس آمار به دست آمده حدودا 16 میلیون تن تولید و فروش اسید استیک انجام می شود. آمریکا، اروپای غربی و آسیا به جز چین جزو کشورهایی هستند که بیشترین مصرف از اسید استیک را دارند. اکثرا در این کشورهای نامبرده از اسید استیک جهت تولید وینیل استات نومر استفاده می شده است. این ماده برای تولید چسب چوب و محصولات پلیمری کاربرد دارد.

آمارهای گزارش شده از سال 2016 نشان می دهد که 24 درصد از مصرف جهانی این ماده اختصاص یافته است به تولید ترفتالیک اسید.

فروش اسید استیک منجمد نیز بیشتر استقبال می شود چون از آن به عنوان تصفیه کردن مواد آلی استفاده می کنند. می توان آن را به صورت مایع نیز استفاده کرد چون قابل حل در آب می باشد.

خطرات فروش اسید استیک برای سلامتی

فروش و خرید آن مسئولیت هایی را بر دوش تولید کنندگان و خریداران گذاشته است. اسید ها می توانند خطرناک باشند. اگر این ماده ها در آزمایشگاهها استفاده بشود باید خیلی مراقب بود تا صدمه ای به کسی وارد نشود. در برخی مواقع موجب آتش سوزی می شود پس باید دقت کرد که با هر ماده ای واکنش داده نشود.

تولید کنندگانی که فروش اسید استیک را انجام می دهند باید کاملا در قبال تحویل آن تعهد داشته باشند. کارخانه ها نیز موظف هستند که بسته بندی های ایمنی تدارک ببینند.اسید استیک ها معمولا در بشکه های از کارخانه ها به انبارها انتقال داده می شوند. باید در نظر گرفته که انبارها باید کاملا ایمن باشند. همانظور که گفته شد احتمال آتش سوزی اسید ها در مکان های گرم زیاد است.

علاوه بر انبار محیط های آزمایشگاههایی که این ماده نگهداری می شود باید مناسب باشد. حین کار کردن با آن استفاده کردن از عینک ها و دستکش ها از ضروریات است. حتی اگر شخصی در انجام دادن واکنش ها مهارت داشته باشد باز هم موظف است تا نکات ایمنی را رعایت کند. اگر اسید استیک خیلی غلیظ باشد می تواند باعث آتش سوزی بشود، همچنین ترکیب آن با هوا باعث انفجار می شود که در این صورت آسیب های زیادی به محیط و بشر وارد می کند.

اگر عینک ها برای حفاظت توصیه می شود به این دلیل است که برخورد این ماده با چشم می تواند باعث کوری بشود. تماس اسید با پوست باعث سوختگی آن می شود. برای کسانی که از این ماده استفاده نکرده اند تا با مضرات آن آشنا بشوند توصیه می شود تا اطلاعات کاملی در این زمینه به دست بیاورند. استفاده از دستکش برای همه ی افراد اجباری می باشد.

منبع

مقالات مرتبط

ثبت نظر