بررسی مواد شیمیایی مضر موجود در آب آشامیدنی؛ تأثیر قیمت سود پرک در تصفیه آب

ترکیب شیمیایی هیدروکسید سدیم، پرکلرین، یون های کلسیم و منیزیم و ...، همه جزو موادی هستند که در آب آشامیدنی یافت می شوند. این مطلب به طور اختصاصی به بررسی قیمت سود پرک خواهد پرداخت. قیمت این ترکیب شیمیایی به طور مستقیم با موارد کاربردی آن در صنایع مختلف، نوع بسته بندی و میزان مصرف آن در صنعت در ارتباط است. به طور حتم اطلاعات کاملی درباره ترکیب هیدروکسید سدیم می تواند خرید و فروش این ماده را در بازار آسان تر نماید.

ترکیبات شیمیایی مضر که در آب آشامیدنی یافت می شوند شامل چه موادی هستند؟

بهداشت و سلامت آب آشامیدنی یکی از مهم ترین مسائل جوامع بشری است. سالم بودن آب هم برای انسان ها و هم برای حیوانات و گیاهان اهمیت زیادی دارد. همان طور که می دانید بسیاری از بیماری های ویروسی و باکتریایی از طریق آب آلوده منتقل می شوند. شاید تاکنون بارها و بارها با این موقعیت مواجه شده اید که برای نوشیدن آب، مقداری از آن را شیر آب برداشته اید؛ برخی افراد در نگاه اول، این سوال را از خود می پرسند که آیا این آب واقعاً بهداشتی است؟ آیا هیچ ماده شیمیایی در آن وجود ندارد؟ آیا این آب برای نوشیدن مناسب است؟ و ...

مطالعات محققان در این باره نشان داده است برخی از ترکیبات نامطلوب شیمیایی در آب آشامیدنی وجود دارند که ممکن است اگر میزان آن ها بیش از حد مجاز شود، بر کیفیت آب تأثیر گذاشته و گاهی موجب بیماری شوند. برای رفع این مشکل، کارشناسان محیط زیست تأکید دارند که برای فیلتر آب آشامیدنی در منازل یا سایر مکان ها حتماً از دستگاه های تصفیه آب استفاده شود.

هیدروکسید سدیم: یکی از ترکیبات مضر که ممکن است در آب آشامیدنی وجود داشته باشد، محلول سود یا سدیم هیدروکسید است. محلول سود پرک برای تنظیم میزان PH محلول در مرحله تصفیه آب به آب آشامیدنی اضافه می شود تا اسیدیته را تا حدود 7 خنثی کند. قیمت سود پرک مصرفی در تصفیه خانه ها به مقدار مصرفی این ماده بستگی دارد.

کارخانه های مصرف کننده هیدروکسید سدیم جامد مطابق با نیاز مشتریان خود، این ترکیب را بسته بندی می کنند. قیمت سود پرک در بازار جهانی به میزان تقاضای این ماده بستگی دارد. بدیهی است صنایع تصفیه آب و فاضلاب و تولید محصولات بهداشتی و شوینده ها، مهم ترین مصرف کنندگان این ترکیب قلیایی هستند.

اگر مقدار سود پرک در آب آشامیدنی، بیش از حد مجاز باشد برای سلامتی انسان خطرناک است. اما باید توجه داشت میزان استاندارد سود که در تصفیه خانه به آب اضافه می شود باید همواره کنترل گردد؛ این ماده را نمی توان از مرحله تصفیه آب حذف کرد چرا که کلرهای موجود در آب موجب اسیدی بودن محیط می شوند و اگر با سود، خنثی سازی نشوند ممکن است موجب خوردگی لوله ها در طولانی مدت گردند. قیمت سود پرک در این مورد نیز برای صنایع اهمیت زیادی دارد.

سایر ترکیبات شیمیایی مضر که در آب آشامیدنی یافت می شوند شامل حشره کش ها و سموم دفع آفات کشاورزی، ترکیبات کلرین، سرب و ترکیبات آروماتیک هستند. سموم کشاورزی در اثر زیاده روی در سمپاشی محصولات و آبیاری نامناسب وارد جریان پساب کشاورزی شده و از آن جا به سفره های آب زیرزمینی و همچنین تصفیه خانه ها می شوند. اگر میزان سرب در آب آشامیدنی بیش از حد مجاز باشد به طور قطع بر سلامت انسان اثر منفی خواهد گذاشت.

نکته مهم در مورد تمام ترکیبات فوق این است که این مواد شیمیایی به جز ترکیب هیدروکسید سدیم، به طور مستقیم وارد آب نمی شوند. بسیاری از ترکیبات نامطلوب که در آب وجود دارند در اثر فعالیت های انسانی و صنایع به آب وارد می شوند. به این ترتیب، برنامه ریزی در مصرف هیدروکسید سدیم می تواند قیمت سود پرک را در خرید نهایی یک صنعت مدیریت کند.

توصیه هایی برای داشتن آب آشامیدنی سالم در منازل

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که به سلامت آب آشامیدنی خود شک دارید، بهترین راه، استفاده از دستگاه های تصفیه آب خانگی است. فیلترهای این دستگاه ها تا حد زیادی می توانند ناخالصی ها و ترکیبات مضر آب را برطرف سازند. البته باید توجه داشت که تصفیه خانه ها تمام موارد ایمنی و استاندارد را برای تصفیه آب آشامیدنی انجام می دهند و استفاده از دستگاه تصفیه آب، تنها به منزله افزایش اطمینان در سلامت آب خواهد بود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت سود پرک می توانید با ما در ارتباط باشید.

مقالات مرتبط

ثبت نظر