قیمت سود پرک

با توجه به اینکه سود پرک، از جمله مواد شیمیایی است که امروزه کاربرد فراوان و گسترده ای در صنایع مختلف شیمیایی، تولیدی، غذایی و... دارد، میزان تقاضا برای این محصول بسیار بالا میباشد. همانند سایر محصولات، قیمت سود پرک نیز بر اساس میزان عرضه و تقاضا تعیین میگردد. قیمت سود پرک در آمریکا، اروپا، آسیا و آمریکای لاتین متفاوت است.


قیمت سود پرک

گزارشات موجود از قیمت سود پرک در آسیا، چین، اروپا، آمریکای لاتین و ایالات متحده آمریکا هر هفته به روزرسانی میشوند تا صنایع مختلف و مشتریان آنها از چشم انداز جهانی مناسبی نسبت به تغییرات قیمت سود پرک در بازار برخوردار باشند. قیمت سود مایع با قیمت سود پرک که جامد است، متفاوت میباشد. قیمت سود پرک به کشور و منطقه ای که سود در آن تولید شده، اخبار بازار از جمله اطلاعات ترابری محصول، تجارت بین المللی، افزایش و کاهش قیمت ها و همچنین مشکلات تولید بستگی دارد. تحلیل زیر، اطلاعاتی که برای ارزیابی اساسی و همه جانبه قیمت سود پرک نیاز دارید را در اختیار شما قرار میدهد.

بازرگانی و قیمت سود پرک

یکی از حوزه های بازرگانی و فروش مواد شیمیایی، خرید و فروش سود پرک است. قیمت سود پرک با توجه به قیمت بازار این ماده شیمیایی در سطح بین‌المللی تغییر پیدا می‌کند. شرکت های تولید کننده سود پرک برای قیمت‌گذاری این ماده به نوسانات قیمت سود پرک در بازار در یک دوره زمانی خاص، معمولاً به صورت روزانه توجه نموده و فاکتورهای خود را بر آن اساس صادر می‌کنند. در مقیاس صنعتی، خرید و فروش هیدروکسید سدیم جامد در بسته بندی های ۵۰۰ کیلوگرمی یا ۱۰۰۰ کیلوگرمی در کیسه‌های مخصوص انجام می گیرد. بسته به سفارش مشتریان و میزان مصرف این ماده، یک نوع بسته بندی دارای وزن بیشتر یا کمتر از این مقدار خواهد بود. قیمت سود پرک در مقیاس آزمایشگاهی با توجه به برند سازنده و میزان وزن ماده تعیین می شود.هیدروکسید سدیم یا سود پرک چیست؟

هیدروکسید سدیم یا سود سوز آور در ظاهر، یک ماده شیمیایی به حالت جامد و به رنگ سفید یا شیری رنگ است که از طریق فرایند الکترولیز محلول کلرید سدیم در الکترولیت مناسب به دست می آید. علیرغم ساختار مولکولی ساده سود پرک، این ماده دارای طبیعت بسیار خورنده است و بنابراین نام کاستیک سودا یا سود سوزآور را به آن نسبت داده اند. هیدروکسید سدیم جامد به صورت گرانول های محدب یا تکه های جامد پرک به فروش می رسد. هیدروکسید سدیم به عنوان یک ماده پایه قوی به عنوان مواد اولیه در بسیاری از صنایع مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده می تواند رطوبت هوا را جذب کند. برای کاربردهای صنعتی و مصارف آزمایشگاهی، قیمت سود پرک متفاوت است.

معمولاً ترکیب هیدروکسید سدیم برای کاربرد های آزمایشگاهی تحقیقاتی یا آزمایشگاه های مراکز دانشگاهی و علمی مصرف می شود، در قالب بسته بندی های در مقیاس گرم به فروش می رسد. عموماً شرکت های معتبری که ترکیبات شیمیایی در گرید آزمایشگاهی را تولید می کنند، قیمت سود پرک را بر اساس ظرف بسته بندی ماده و وزن آن به مشتری اعلام می کنند؛ به طور مثال، بسته‌ بندی های سود پرک با وزن ۱۰۰ گرم، ۲۰۰ گرم یا ۵۰۰ گرم برای مشتری فراهم می شود.قیمت سود پرک بر اساس درصد خلوص

یکی از مهمترین فاکتورهایی که در قیمت سود پرک موثر است و بر همان اساس، خرید و فروش می شود، درصد خلوص هیدروکسید سدیم می‌باشد. به طور متوسط سود پرک با خلوص۵۰ درصد در بازار وجود دارد اما بنابر نیاز مشتریان، این ماده با درصد خلوص متفاوت نیز به فروش می رسد؛ به طور مثال، برخی از گریدهای هیدروکسید سدیم با حدود ۹۸ درصد در کارخانه تولید می شوند. قیمت سود پرک با درصد خلوص پایین تر، نسبتاً ارزان تر است؛ مگر آنکه ویژگی های دیگری موجب شود قیمت این ماده افزایش پیدا کند.

هیدروکسید سدیم خالص یک جامد کریستالی می باشد که بدون تجزیه شدن به طور مستقیم در دمای ۳۱۸ درجه سانتیگراد ذوب می شود. این ماده در آب محلول است اما در حلال های قطبی مانند اتانول و متانول، حلالیت کمتری دارد. محلول هیدروکسید سدیم در حلال های غیرقطبی، نامحلول می ‌باشد.

نوع مصرف این ماده قلیایی در قیمت آن به طور غیر مستقیم تاثیر گذار است. این جمله به مفهوم آن است که چنانچه یک صنعت تولید کننده یا سازنده مواد شیمیایی از محلول سود پرک در مقیاس زیاد استفاده کند موجب می شود میزان تقاضا در بازار افزایش پیدا کند؛ همین عامل تغییر دهنده قیمت سود پرک خواهد بود. تصور کنید تعداد مصرف کنندگان هیدروکسید سدیم در یک کشور تقریباً قابل توجه باشد؛ در این صورت عرضه و تقاضا در این منطقه در حد متعادل قرار می گیرد و در نتیجه قیمت سود پرک نوسانات زیادی نخواهد داشت.همان‌طور که مخلوط کردن اسید سولفوریک و آب به شدت گرما زا است، از انحلال سود پرک جامد در آب، یک واکنش بسیار گرمازا اتفاق می‌افتد. اگر این ماده جامد با بی احتیاطی با آب مخلوط شود ممکن است مقادیر زیادی از آن از ظرف به بیرون پرتاب شود و در موارد شدیدتر منجر به شکستن ظرف گردد. محلول به دست آمده بی رنگ و بی بو است و اگر با پوست دست تماس پیدا کند، چربی های سطح پوست را در خود حل می کند و پوست به اصطلاح، لغزنده می شود. حساسیت شدید، سوزش و قرمزی شدید برای در این حالت رخ می دهد.

شرکت پترو آکام راد صنعت، یک شرکت فعال در حوزه خرید و فروش سود پرک و سایر مواد شیمیایی صنعتی می باشد. برای دریافت قیمت سود پرک و ثبت سفارش در مقیاس صنعتی می توانید با کارشناسان فروش در تماس باشید.

قیمت سود پرک در اروپا

تولید بومی و موجودی در دسترس سود پرک در اروپا در سه ماهه آخر سال 2018، به دلیل مشکلات تولید در جنوب غرب اروپا و فرانسه و همچنین پایین آمدن سطح آب رود راین کاهش یافت. با این وجود امکان واردات سود پرک، به ویژه در حوضه مدیترانه، بالا باقی ماند. این موضوع منجر به افزایش حمل ونقل و واردات سود پرک از خاورمیانه و آسیا به اروپا، به علت بازار وسیع این دو منطقه گردید. همچنین، واردات سود پرک از ایالات متحده آمریکا به اروپای شمالی و کشورهای اروپایی حوزه مدیترانه افزایش یافت. نتیجه نهایی موارد ذکر شده، افت قیمت سود پرک تولید شده در اروپا بود.

میزان تقاضای سود پرک اروپایی تقریبا ثابت بود تا اینکه در سه ماهه آخر سال 2018، در مقایسه با سه ماهه قبلی، اندکی کاهش یافت. با پایین آمدن ارزش سهام کارخانجات تولید کننده سود پرک پیش از پایان سال، میزان تقاضای سود پرک اروپایی در ماه های نوامبر و دسامبر با کاهش مواجه شد. علاوه بر این، افت قیمت سود پرک در کشورهای اروپایی حوزه مدیترانه در زمان مذکور، منجر به ترس و نگرانی خریداران شد. با این حال برای اکثر بازارها و در اکثر روزهای سه ماهه آخر 2018، افت قیمت سود پرک و کاهش میزان تقاضا همانند سه ماهه سوم بود.قیمت سود پرک در آسیا

انتظار می رود که حجم موجودی سود پرک کره جنوبی در سه ماهه نخست سال 2019، به کمترین مقدار خود برسد. با توجه به آنلاین شدن فروش سود پرک در اواسط 2019، انتظار میرود که قیمت سود پرک در کره جنوبی کاهش یابد؛ بنابراین تولیدکنندگان این کشور بر توسعه موجودی سود پرک تمرکز خواهد کرد. علیرغم آن، انتظار میرود که تامین سود پرک از سایر کشورهای تولیدکننده واقع در شمال غرب آسیا در سه ماهه اول 2019، مانند گذشته زیاد باشد؛ این امر ناشی از افزایش موجودی سود پرک به علت توقف ادامه دار صادرات این کالا به کشور هند است.

انتظار می رود که کاهش میزان تقاضا و در نتیجه کاهش قیمت سود پرک در چین، پس از سال نو چینی بهبود یابد. از گسترش تقاضا برای برخی محصولات مانند رزین اپوکسی، پلیمر فوق جاذب، نیمه رساناها و نفت و گاز در کره جنوبی، انتظار می رود که میزان تقاضای بومی سود پرک به 120000 تن متری خشک (dmt) در سال افزایش یابد. بدیهی است که افزایش تقاضا منجر به افزایش قیمت سود پرک خواهد شد.

قیمت سود پرک در ایران بین 3200 تا 4600 تومان به ازای یک کیلوگرم از این محصول میباشد. از جمله عواملی که بر قیمت سود پرک تاثیرگذارند، میتوان به درجه خلوص، کیفیت تولید، کیفیت بسته بندی و... اشاره کرد.

قیمت سود پرک در آمریکا

طولانی شدن عرضه در طی سه ماهه آخر سال 2018، منجر به کاهش قیمت سود پرک آمریکا در تامین نیاز داخلی و همچنین در بخش صادرات شد. طولانی شدن عرضه، نتیجه مستقیم خاموشی کارخانه آلونورت، بزرگترین تصفیه خانه آلومینا واقع در شمال برزیل، بود؛ زیرا انتظار می رفت که این کارخانه، 600000 تن متری خشک سود پرک را از آمریکا خریداری کند که عدم وقوع آن، نهایتا سبب افت قیمت سود پرک ایالات متحده شد.

نرخ تقاضا برای سود کاستیک مایع آمریکا تقریبا ثابت باقی ماند؛ البته با توجه به شروع فصل سرما و کاهش نیاز مردم به آبدرمانی، تقاضا در بازار داخلی آمریکا با کاهش فصلی اندکی مواجه شد. تقاضا برای صادرات سود پرک در اکثر روزهای سال نسبتا ثابت، اما در مقایسه با سال قبل پایینتر بود. این امر منجر به بروز ناهماهنگی در برنامههای تولیدی و تعیین قیمت سود پرک در آمریکا شد. میزان تقاضا برای خمیر کاغذ و تولید آن، صابون و سایر پاک کننده ها، پارچه و محصولاتی از این قبیل، ثابت باقی ماند.

نکات مهم در خرید و فروش سود پرک

اولین نکته مهم خرید و فروش سود پرک، توجه به قیمت سود پرک است. این موضوع با توجه به فاکتورهای مختلف تعیین می‌شود که در همین مقاله و سایر مقالات مرتبط به آن اشاره کرده ایم. در بازار، خرید و فروش سود پرک به صورت سفارش کمتر از ۱۰۰ کیلوگرم یا بیشتر از ۵۰۰ کیلوگرم در بسته بندی های مختلف انجام می گیرد. به طور متوسط، کیسه های بسته بندی سود پرک با وزن ۵۰ کیلوگرمی آماده شده اند.

برای خرید و فروش هیدروکسید سدیم جامد و حمل آن تا اسکله برای بارگیری کشتی، عموماً کیسه های جامبو بگ با وزن ۱۰۰۰ کیلوگرم و ۱۵۰۰ کیلوگرم در نظر گرفته می شود. قیمت سود پرک بر همین اساس برای صادرات این ماده متفاوت خواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که بر قیمت سود پرک و خرید و فروش هیدروکسید سدیم جامد تاثیر دارد، برگه اطلاعات و آنالیز شیمیایی این ماده است. در برگه آنالیز شیمیایی این ماده مواردی همچون درصد خلوص هیدروکسید سدیم و میزان سایر ترکیبات ناخالصی ها در آن همراه با یک واحد استاندارد معرفی می شود؛ به طور مثال در هیدروکسید سدیم جامد ۹۸ درصد، حدود 1/0 درصد کربنات سدیم وجود دارد. مقادیر بسیار کمی از نیکل، آهن، جیوه و کادمیوم در مقیاس "قسمت در میلیون" یا ppm، در هیدروکسید سدیم وجود دارند. شرکت هایی که در حوزه خرید و فروش سود پرک فعالیت می کنند قبل از خرید، برگه آنالیز شیمیایی محصول را از فروشنده دریافت می‌کنند؛ چنانچه خلوص مورد نظر را داشته باشد، ماده را سفارش می دهند.

برای ثبت سفارش و خرید هیدروکسید سدیم و دریافت قیمت سود پرک می توانید با کارشناسان فروش در شرکت پترو آکام راد صنعت تماس حاصل کنید.

منبع

مقالات مرتبط

ثبت نظر