آب اکسیژنه، یک ترکیب رنگ زدای بسیار قوی

آب اکسیژنه یا هیدروژن پِراکسید، یک مایع بی رنگ با خاصیت اکسید کنندگی بسیار قوی است که در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. این ترکیب در دو گرید تجاری صنعتی و خوراکی در کارخانه ها تولید می شود و معمولاً درصد خلوص متفاوت دارند. گرید خوراکی هیدروژن پراکسید در صنایع مواد غذایی و داروسازی و گرید صنعتی آن در صنایع شیمیایی برای تولید محصولات شیمیایی به کار می روند.


مهم ترین مصرف کننده های آب اکسیژنه، صنایع داروسازی، کارخانجات کاغذ و مقواسازی، تولید کنندگان رنگ های صنعتی و صنایع محصولات بهداشتی و مواد شوینده هستند. این کارخانه ها روزانه حجم زیادی از این ماده را در فرآیندها مصرف می کنند. قیمت آب اکسیژنه در این مورد به حجم محصول و قیمت جهانی مواد شیمیایی بستگی دارد. در ادامه مطلب با کاربردهای این ماده در صنایع مختلف آشنا خواهیم شد.


آب اکسیژنه در صنایع داروسازی، تولید محصولات بهداشتی و صنایع غذایی چه کاربردهایی دارد؟

محلول آب اکسیژنه ، یک محلول قوی با خاصیت اکسید کنندگی و رنگبری است، به همین دلیل از این ماده در تولید انواع دارو، مواد آرایشی و بهداشتی و همچنین در مصارف پزشکی استفاده می شود. این ترکیب معمولاً با خلوص 35% و 50% در بازار موجود است و در گرید صنعتی با حجم های مختلف به فروش می رسد. اگر در یکی از موارد کاربردی این ماده اکسنده، نیاز به غلظت متفاوت برای انجام واکنش های شیمیایی باشد، محلول هایی با غلظت های مختلف توسط متخصصان تهیه می شوند و در فرآیند به کار می روند.

آب اکسیژنه در صنعت داروسازی برای تولید محلول های ضد عفونی کننده، داروهای مکیدنی در دهان، محلول های تمیز کننده لنزهای چشمی، محلول اکسیداسیون در فرآیند تصفیه پساب، استریل کننده قوی، تولید داروهای تزریقی، تولید رنگ مو و ... به کار می رود. برای تولید اکسیدان که در آرایشگاه ها به منظور مخلوط کردن با رنگ مو استفاده می شود، محلول آب اکسیژنه با غلظت حدود 3% تا 9% همراه با ترکیب هیدروکسید آمونیوم مورد نیاز است.

آب اکسیژنه در مصارف پزشکی برای ضد عفونی کردن وسایل و لوازم بیماران در بیمارستان کاربرد فرآوان دارد. اکثر سرویس های بهداشتی مراکز درمانی با استفاده از این ترکیب، ضد عفونی می شوند. البته این ماده، بوی بسیار تند و زننده ای دارد. افرادی که با این ماده کار می کنند باید هنگام کار از ماسک و دستکش مخصوص استفاده کنند. در صورتی که آب اکسیژنه با پوست دست تماس پیدا کند، بافت پوستی را از بین می برد و ظاهر سفید رنگ همراه با سوزش ایجاد می نماید.

محلول آب اکسیژنه در صنایع غذایی نیز کاربرد دارد. برای استفاده از این ماده در بسته بندی های مواد خوراکی باید گرید خوراکی هیدروژن پراکسید استفاده شود. معمول ترین موارد استفاده محلول این ماده در کارخانه های مواد غذایی است که محصولات بسته بندی آن ها به صورت چند لایه یا در اصطلاح، تتراپک هستند. در این روش، مقادیر بسیار جزئی از محلول آب اکسیژنه به داخل بسته بندی ها و تحت فشار و حرارت زیاد وارد می شود؛ این کار موجب می شود یک محیط استریل و سالم در بسته بندی به وجود آید. محصولاتی نظیر لبنیات و آبمیوه های بسته بندی شده، نمونه هایی از بسته بندی های تتراپک هستند.


آب اکسیژنه در صنایع محصولات سلولزی چه کاربردی دارد؟

یکی از موارد مصرف آب اکسیژنه، استفاده از آن در صنایع سلولزی نظیر کاغذسازی، بازیافت کاغذ و تولید دستمال کاغذی است. خاصیت رنگبری هیدروژن پراکسید در این مورد اهمیت زیادی دارد چرا که موجب می شود تمام محصولات تولید شده به رنگ سفید تغییر پیدا کنند و ناخالصی های آن ها نیز از بین برود.

تغییر رنگ زرد خمیر چوب که در مراحل اولیه تولید کاغذ است، تغییر رنگ خمیر کاغذ در بازیافت آن و سفید کردن خمیر اولیه دستمال کاغذی، همه توسط محلول 30 تا 50% از آب اکسیژنه انجام می شوند. این محلول موجب افزایش کیفیت محصولات سلولزی می گردد.


آب اکسیژنه در صنایع فلزی و آبکاری چه کاربردی دارد؟

صنایع فلزی، ریخته گری و آبکاری، دسته دیگری از مصرف کنندگان آب اکسیژنه هستند. در این فرآیندها از محلول هیدروژن پراکسید برای حذف ناخالصی ها و آلودگی های فلزی که به عنوان عوامل مزاحم در واکنش اصلی محسوب می شوند، به کار می رود. شستشوی سطح فلزات و همچنین تمیزکاری وان و مخازن آبکاری، کاربرد دیگری از این ماده است.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

سود پرک نیرو کلر

فروش پرکلرین

فروش اسید استیک

قیمت سود پرک

مقالات مرتبط

ثبت نظر