اسید سولفوریک، یک اسید بسیار قوی برای انجام واکنش های شیمیایی

اسید سولفوریک یا سولفوریک اسید که با نام جوهر گوگرد نیز شناخته می شود یک اسید بسیار قوی با PH حدود 5/0 است. این اسید جزو مواد شیمیایی بسیار خطرناک اسیدی دسته بندی می شود بنابراین رعایت تمام نکات ایمنی کار با اسیدها باید در مورد آن اجرا شود.


این ترکیب شیمیایی به شکل مایع غلیظ با ویسکوزیته بالا وجود دارد و در آب حل می شود. محلول اسیدی با غلظت های مختلف را می توان از اسید سولفوریک غلیظ تهیه کرد.

اسید سولفوریک خاصیت خورندگی شدید دارد و به شدت با آب واکنش می دهد. هنگامی که این اسید با آب به طور ناگهانی مخلوط شوند، ممکن است انفجار رخ داده و بخارات سمی حاوی گوگرد از آن متصاعد شود. اگر جزو افرادی هستید که با این اسید بسیار مضر سروکار دارید، توصیه می کنیم قبل از شروع به کار، تمام موارد ایمنی کار با مواد خورنده و همچنین برگه اطلاعات ایمنی اسید سولفوریک را به خوبی مطالعه کنید. رعایت این نکات باعث سلامتی خود شما خواهد شد.


اسید سولفوریک تا چه میزان سلامتی افراد و محیط زیست تأثیر را تهدید می کند؟

مسأله تضمین سلامت افرادی که در کارخانه های صنایع شیمیایی مشغول به کار هستند هنگامی که پای مواد خورنده نظیر اسید سولفوریک در میان باشد، امری ضروری محسوب می شود که باید در اولویت قرار گیرد. امروزه کمتر کسی است که از مضرات و خطرات اسیدها اطلاعی نداشته باشد اما در میان صنایع هنوز هم کارگرانی یافت می شوند که با سهل انگاری و عدم رعایت نکات ایمنی، سلامتی خود را به خطر می اندازد.

اسید سولفوریک، خورنده است و بخارات آن به شدت سمی هستند؛ بنابراین کارگران باید حتماً قبل از کار، لباس مخصوص با آستین های بلند، عینک ایمنی، ماسک و دستکش بپوشند. ممکن است در کار با اسید، قطرات آن به خارج از ظرف یا مخازن پرتاب شوند، پوشیدن لباس ایمنی از تماس اسید با پوست فرد جلوگیری می کند.

به عنوان اصلی باز می گردیم؛ شکی در آن نیست که اسید سولفوریک برای محیط زیست هم خطرناک است. برای اینکه این مسأله را به خوبی درک کنیم باید نگاهی به فرآیند تولید این اسید در کارخانه بیاندازیم. سولفوریک اسید یک ترکیب گوگرددار است؛ مواد اولیه ای که برای تولید این اسید استفاده می شوند به ترتیب عبارتند از: گوگرد، دی اکسید گوگرد، تری اکسید گوگرد و آب. این مواد در طول فرآیند به صورت جامد تولید می شوند و بدیهی است که جامدات حاوی اتم گوگرد، غباراتی را تولید می کنند که به راحتی در فضا پراکنده می شوند.

غبارها و ذرات بسیار ریز جامدات حاوی ترکیبات فوق، نه تنها می توانند به سیستم تنفسی افراد وارد شوند بلکه به محیط زیست وارد شده و بدون هیچ واکنش شیمیایی در محیط باقی می مانند؛ مشکل اصلی دقیقاً از همین نقطه آغاز می شود؛ ترکیبات اکسید گوگرد، میل ترکیبی زیادی با آب دارند و اگر در محیط به اندازه کافی رطوبت وجود داشته باشد، ترکیب این دو ماده منجر به تولید اسید سولفوریک با غلظت های بسیار کم می گردد. در واقع فرسایش آثار باستانی، بارش باران اسیدی، افزایش اسیدیته آب رودخانه ها و برخی دریاچه ها که منجر به از بین رفتن اکوسیستم آبی و مرگ موجودات می شود و همچنین آلودگی هوا در مناطق صنعتی، ناشی از وجود این ذرات در محیط زیست می باشد.


آیا می توان اسید سولفوریک که در پساب صنایع وجود دارد را بازیابی کرد؟

بسیاری از صنایع تولید مواد شیمیایی، بخصوص صنایع فلزی و آبکاری از اسید سولفوریک برای پرداخت فلزات، شویش اسیدی، کاتالیزگر واکنش ها و تنظیم اسیدیته محیط واکنش استفاده می کنند. این مقدار اسید با هر غلظتی که باشد به عنوان پساب صنعتی شناخته می شود و به فاضلاب منتقل می گردد. اما یک سوال مهم این است که آیا می توان اسید سولفوریک موجود در فاضلاب را بازیافت کرد و مجدداً در فرآیندها استفاده نمود؟ آیا خلوص و خواص آن تغییری پیدا نمی کند؟

پاسخ این است: اگر اسید سولفوریک موجود در پساب صنعتی، به موادی آغشته شده باشد که بتوان به روش هایی آن را حذف نمود، می توان اسید را با میزان خلوص قابل قبول بازیافت کرد. به طور مثال، اسید سولفوریک موجود در پساب مواد آلی، در اثر حرارت و فشار زیاد و طی فرآیندهای عاری سازی، تقطیر و استخراج قابل بازیابی است. این فرآیندها به تجهیزات پیشرفته ای نیاز ندارد. کل سیستم مانند یک تصفیه خانه گاز عمل می کند. کوره، مبرد و تصفیه کننده گاز، مهم ترین بخش های بازیابی اسید سولفوریک هستند.

فروش اسید سولفوریک توسط شرکت پترو کیمیای آکام با ارائه قیمت روز اسید سولفوریک. جهت خرید اینترنتی می توانید از طریق صفحه سفارش محصول اقدام نمایید.

مقالاتی که شاید دوست داشته باشید بخوانید:

معرفی محصول سود پرک نیرو کلر

بهداشت در فروش پرکلرین

موارد استفاده از اسید استیک (اتانوییک)

قیمت سود پرک در آسیا

مقالات مرتبط

ثبت نظر