خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی

در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی، هزاران ماده شیمیایی وجود دارد که برای ساخت کالاهای مصرفی محصولات و همچنین سایر مواد شیمیایی اولیه نظیر حلال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد شیمیایی صنعتی طیف وسیعی از کاربردها را تحت پوشش قرار می‌دهند. مواد و محصولات پتروشیمی، مشتقات نفتی، پلیمرها و حلال‌های آلی، همواره مورد تقاضای بازار جهانی بوده است.

در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی، هزاران ماده شیمیایی وجود دارد که برای ساخت کالاهای مصرفی محصولات و همچنین سایر مواد شیمیایی اولیه نظیر حلال‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. مواد شیمیایی صنعتی طیف وسیعی از کاربردها را تحت پوشش قرار می‌دهند. اینکه کدام یک از مواد شیمیایی برای چه صنعتی به کار می‌رود و اینکه درصد عرضه و تقاضا در بازار برای یک ماده شیمیایی بخصوص چه میزان است، باید ارقام و اعداد مربوط به همان بازار مورد بررسی قرار گیرد.

خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی در برخی از حوزه‌ها تمرکز بیشتری را داشته است؛ به طور مثال، مواد و محصولات پتروشیمی، مشتقات نفتی، پلیمرها و حلال‌های آلی، همواره مورد تقاضای بازار جهانی بوده است. بسیاری از محصولات دارویی، آرایشی و بهداشتی با استفاده از این مشتقات تولید می‌شوند. در این مطلب قصد داریم در خصوص این مسئله بیشتر صحبت کنیم.خرید و فروش مواد شیمیایی پرکاربرد در جهان

1- اسید سولفوریک

اسید سولفوریک رایج‌ترین ماده شیمیایی صنعتی در جهان است. جایگاه ویژه‌ای در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی در تمام کشورها دارد. کاربرد اصلی سولفوریک اسید، در سنتز اسید فسفریک به عنوان ماده اولیه تهیه انواع کودهای شیمیایی می‌باشد. اسید سولفوریک یک عنصر اساسی برای ساخت فلزات به ویژه در کارخانه‌های تولید مس و روی شناخته می‌شود. این اسید معدنی یک عامل تمیز کننده فولاد در صنایع تولید فولاد و ورق‌های فولادی است. میزان تولید سولفوریک اسید در سطح بازارهای جهانی صنعتی در هر سال، بیشتر از ۳ درصد رشد پیدا می‌کند. اهرم هدایت کننده تولید اسید در دست کشورهای منطقه آسیا قرار دارد.

2- اتیلن

یکی دیگر از ترکیبات محبوب در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی ترکیب اتیلن است. سالانه بیشتر از ۱۵۰ میلیون تن اتیلن در جهان تولید می‌شود. تقاضای خرید اتیلن به صورت سفارش عمده برای سنتز ترکیبات پلیمری به ویژه پلی‌اتیلن‌ها با آمار قابل توجه مواجه بوده است. مواد اولیه پلی‌اتیلن برای صنایع تولید انواع لوله و اتصالات پلی‌اتیلن اهمیت به خصوصی دارد. از اتیلن برای سنتز سایر مواد شیمیایی صنعتی نظیر اتانول استفاده می‌شود. اتیلن یکی از محصولات فرآیند شکست نفت خام به شمار می‌رود. بازار صنعتی ناشی از مشتقات نفتی در حال حاضر رونق خوبی دارد.3- سدیم هیدروکسید

یکی دیگر از موادی که در حوزه جهانی در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی مورد استقبال قرار دارد، ترکیب سدیم هیدروکسید، سود پرک یا سود مایع است. سدیم هیدروکسید یک ترکیب معدنی می‌باشد و بسیاری از صنایع را تحت پوشش قرار می‌دهد. کارخانه کاغذ سازی، صنایع نساجی، صنایع تولید مواد شیمیایی و شوینده، نمونه‌ای از مهمترین موارد کاربردی برای سدیم هیدروکسید هستند. در هر سال بیشتر از ۷۰ میلیون تن از سدیم هیدروکسید در جهان تولید می‌شود. قیمت سود پرک در خرید و فروش انواع مواد شیمیایی صنعتی ارزانتر است و این امر موجب شده است میزان تقاضا و سفارش به صورت عمده بسیار زیاد باشد.

4- پروپیلن

از مشتقات نفتی در بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی، ترکیب شیمیایی پروپیلن است. پروپیلن با نام متیل اتیلن نیز شناخته می‌شود. فعالیت صنعت پتروشیمی برای ترکیب شیمیایی پروپیلن قابل توجه است. در هر سال بیشتر از ۸۵ میلیون تن در جهان از این ماده تولید می‌گردد. برای تولید انواع سوخت و صنایع لاستیک و پلاستیک از پروپیلن به عنوان ماده اولیه استفاده می‌شود.5- نیتروژن

هر ساله صدها میلیون تن گاز نیتروژن در جهان تولید می‌شود. از گاز نیتروژن در ترکیب با گاز هیدروژن، ترکیب آمونیاک تولید می‌شود. آمونیاک یکی از مواد شیمیایی اصلی برای تولید بسیاری محصولات جانبی است. صنایع رنگرزی، تولید مواد منفجره، صنایع دارویی و ...، نمونه‌ای از موارد کاربردی نیتروژن هستند. خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی به صورت گازی در کپسول‌های استاندارد و با شرایط حمل و نقل ویژه امکان پذیر است.

6- اکسیژن

شاید اندکی بعید به نظر بیاید اما تولید گاز اکسیژن در بازار صنعتی نیز جایگاه مهمی دارد. اکسیژن تولید شده به صورت تجاری در مشعل‌های جوش اکسی استیلن و اکسی هیدروژن استفاده می‌شود. مشعل‌های جوشکاری در صنایع جوشکاری قطعات فلزی کاربرد دارند. گاز اکسیژن به عنوان یک افزودنی به مخلوط مذاب در صنایع فولادسازی محسوب می‌شود. گاز اکسیژن می‌تواند ناخالصی‌های سنگ معدن مذاب را حذف کند. به ازای هر تن فولاد تولید شده باید یک تن اکسیژن مصرف شود. اکسیژن مایع یک عامل اکسید کننده سوخت موشک‌ها محسوب می‌شود. مخزن اکسیژن برای پرتاب شاتل فضایی حدود ۵۵۰ هزار لیتر اکسیژن مایع را در خود جای داده است. با توجه به کاربردهای حیاتی گاز اکسیژن، بازار خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی این گاز در کنار سایر گازهای شیمیایی، اهمیت دارد. همانند حمل و نقل گاز نیتروژن، گاز اکسیژن نیز در کپسول‌های استاندارد به فروش می‌رسد.

7- گاز کلر

گاز کلر یا کلرین یکی دیگر از محصولاتی است که در صنعت مورد توجه قرار دارد. کلر، خاصیت گندزدایی و ضدعفونی کنندگی دارد و به همین منظور برای تولید مواد پاک کننده و شوینده‌های خانگی، مواد سفید کننده، مایعات عفونی کننده، تولید حشره‌کش‌ها، صنایع پلاستیک و داروسازی، تولید رنگ و پوشش و غیره مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اینکه از کلر برای صنایع تصفیه آب و فاضلاب استفاده می‌شود، در بازارهای جهانی خرید و فروش مواد شیمیایی صنعتی، جایگاه ویژه‌ای دارد. کلر یا کلرین در حالت‌های مختلف قادر است میکروارگانیسم های مضر آب و فاضلاب را از بین ببرد. افزودن مقداری کلر به آب استخرها باکتری ‌های نامطلوب را حذف می‌کند.

`سایر مواد شیمیایی صنعتی متداول در بازار خرید و فروش به صورت زیر معرفی می‌شود:

• اتیلن دی کلراید

• آمونیاک

• اسید فسفریک

• اسید نیتریک

• اسید هیدروکلریک

منبع 1

منبع 2

ثبت نظر